Bratislava 17. septembra (TASR) - Nová vláda podľa predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctva Viliama Novotného z SDKÚ-DS deformuje, mení reformu zdravotníctva, pričom ju vylepšuje populistickými opatreniami.
"Záver bude ale taký, že zámer, s ktorým sme tú reformu robili, sa nenaplní, zdravotníctvo nebude funkčným systémom, ktorý bude hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, ale znovu sa začne zadlžovať a znovu sa začnú hromadiť predchádzajúce problémy," povedal Novotný v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.
Ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi položil otázku, čo bude s nadspotrebou v zdravotnej starostlivosti po zrušení poplatkov za návštevu v ambulancii a pobyt v nemocnici. Poslanec poukázal na problém s adresnosťou kompenzácií pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Zdravotné poisťovne totiž nezvýšili ceny za úkon, ale limity. "Na to, aby som urobil viacej hospitalizácii, budem mať aj viacej nákladov," poznamenal. Bývalá vláda podľa neho nezaviedla tieto poplatky, aby zdierala občanov, ale preto, lebo sa ukazovalo, že ľudia chodili k lekárovi aj vtedy, keď to nutne nepotrebovali.
Podľa Valentoviča však zrušené 20 a 50-korunové poplatky nefungovali ako regulačný mechanizmus, keďže v rokoch 2004 a 2005 došlo k poklesu počtu vyšetrení iba o jedno percento. Minister potvrdil, že rezort bude prehodnocovať aj ďalšie poplatky.
Ministerstvo chce podľa neho pokračovať v ekonomizácii a efektívnom využívaní zdrojov a to i v štátnom zdravotníctve. Kritizoval zámer predchádzajúcej vlády transformovať štátne zdravotnícke zariadenia od januára na akciové spoločnosti. "Chceli ste znížiť cenu týchto zdravotníckych zariadení a potom predať nejakým súkromným spoločnostiam," spýtal sa. Neverí, že by tieto zdravotnícke akciové spoločnosti po transformácii ostali v rukách štátu, pretože vývoj v posledných štyroch rokoch viedol podľa neho k totálnej privatizácii zdravotníctva. Valentovič sa nebráni, aby v zdravotníctve sčasti fungoval aj súkromný sektor, ale nemôže byť dominantný. "Pretože každá vláda bude potom závislá od toho, či sa ten súkromník, majiteľ, dobre alebo zle vyspí, či bude alebo nebude chcieť zdvihnúť ceny," konštatoval.
Novotný je však skeptický, že by zdravotnícke zariadenia ako štátne príspevkové organizácie fungujúce v nejasných ekonomických pravidlách dokázali hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Poukázal na to, že súkromné zariadenia hospodária veľmi dobre a pacienti ich vyhľadávajú. Odmietol zároveň, že by bývala vláda chcela predať alebo sprivatizovať veľké fakultné nemocnice. "My sme ich chceli zmeniť na stopercentné štátne akciové spoločnosti, chceli sme zmeniť len právnickú formu fungovania týchto nemocnice, aby fungovali efektívnejšie," priblížil.
fab pa