h výborov strany. Základné organizácie a kluby ľavičiarov o tom hovorili už v decembri minulého roku. Podľa skúseností ústredného tajomníka SDĽ a účastníka viacerých schôdzí Jána Richtera "absolútne" prevláda názor, že doterajší OP vytvára dostatočný priestor na vyjadrovanie menšinových názorov.
Pre TASR dnes konštatoval, že v súčasnosti okresné výbory SDĽ vyhodnocujú diskusie z decembra. Proces bude ďalej pokračovať na krajskej úrovni a mal by sa uzavrieť v prvom februárovom týždni. Zhodnotením vnútrostraníckej diskusie sa bude 10. februára zaoberať Republikový výbor SDĽ, ktorý pripraví návrh politického rozhodnutia pre Republikovú radu na 24. februára.
Za predčasné považuje Richter hodnotiť, ako sa skončí diskusia o vytvorení platforiem, považuje však za dobré, že sa vôbec uskutočnila. Doterajšia diskusia sa podľa neho orientuje na priority SDĽ prijaté na ďalšie dvojročné obdobie.
Podpredseda SDĽ Branislav Ondruš si nemyslí, že by debata spôsobovala rozkol v strane. "Problémy spôsobuje nerešpektovanie korektných a demokratických pravidiel niektorými ľuďmi. Bohužiaľ, aj najvyššími predstaviteľmi SDĽ, ktorí nerešpektujú pravidlá vnútrostraníckej diskusie a utiekajú sa až k zavádzajúcim tvrdeniam alebo klamstvám," povedal Ondruš.
Za jedného z týchto predstaviteľov označil Ondruš ministerku financií Brigitu Schmögnerová, ktorá koncom minulého roku prezentovala v médiách názor, že niektoré prvky centralizmu a nedemokratických praktík sa opäť začínajú stávať normou vnútrostraníckeho života. "To je lož, pani ministerka v tomto klame," povedal Ondruš a kritizoval to, že predmet vnútrostraníckej diskusie rozoberá Schmögnerová v médiách.
Zmenu Organizačného poriadku navrhuje iniciatíva SDĽ - moderná európska socialistická strana, ktorá vznikla po opätovnom zvolení Jozefa Migaša na čelo strany v júli 2000 na prvej časti 6. zjazdu SDĽ v Košiciach. O uskutočnení vnútrostraníckej diskusie rozhodli delegáti druhej časti zjazdu ľavičiarov v Košiciach 21. októbra 2000. Iniciatíva považuje za základné ciele SDĽ prekonanie krízy svojej dôveryhodnosti, modernizáciu strany a dištancovanie sa od nedemokratických praktík bývalej Komunistickej strany Slovenska. Okrem toho žiada radikálne zvýšenie nárokov na politickú profesionalitu v strane a očistenie SDĽ od podozrení z klientelizmu.