Bratislava 19. septembra (ČTK) - Opozičné KDH chce už v najbližšom čase opäť predložiť do parlamentu návrh na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií. Bývalý premiér, dnes šéf koaličnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar nimi v roku 1998 omilostil údajných aktérov únosu prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Ústavný zákon o zrušení amnestií sa nepodarilo KDH presadiť, ani keď bolo v koalícii. Pri súčasnej parlamentnej matematike je šanca na úspech tiež veľmi malá.
Bývalý minister vnútra a podpredseda KDH Vladimír Palko upozorňuje, že práve objasnenie únosu Kováča mladšieho do cudziny z roku 1995 by pomohlo pri vyšetrovaní vraždy Róberta Remiáša, ktoré bolo tento týždeň zastavené. Vyšetrenie únosu prezidentovho syna však momentálne nie je možné, pretože trestné stíhanie voči údajným únoscom zastavila amnestia ešte v roku 2001.
"Je hlúpe ľutovať nevysvetlenie vraždy Róberta Remiáša a obchádzať fakt, že súvisí s únosom Michala Kováča mladšieho," povedal ČTK bývalý minister vnútra.
Proti zrušeniu amnestií, ktoré Mečiar udelil ako zastupujúci prezident, sa však už v minulosti okrem jeho ĽS-HZDS postavila aj najsilnejšia vládna strana Smer-SD. Na zablokovanie návrhu zákona by pritom v parlamente stačilo 65 hlasov poslancov týchto dvoch koaličných strán. Na prijatie ústavného zákona je totiž potrebný súhlas najmenej 90 poslancov zo 150-člennej snemovne.
Prípadné obnovenie vyšetrovania únosu prezidentovho syna by podľa Vladimíra Palka mohlo viesť k výpovediam objasňujúcim vraždu Róberta Remiáša. Mladý policajt zahynul v apríli 1996, keď v jeho aute vybuchol nástražný systém. Podľa viacerých slovenských médií robil spojku Oskarovi Fegyveresovi, ktorý mal byť korunným svedkom práve v prípade únosu.
Únos syna vtedajšieho prezidenta si údajne objednala Slovenská informačná služba pod vedením Ivana Lexu, aby zdiskreditovala Michala Kováča. Z navádzania na vraždu je stále obvinený Lexa, o jeho osude by mala rozhodnúť špeciálna prokuratúra.
Trestné stíhanie v prípade Remiášovej vraždy tento týždeň bratislavská prokuratúra zastavila s tým, že ju údajní nájomní vrahovia Imrich Oláh a Jozef Roháč vraj nespáchali. Roháč je v súčasnosti na úteku, Oláha medzitým zavraždili. Z vraždy sa pred súdom zodpovedá údajný šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák.
kbp dia