BRATISLAVA 20. septembra (SITA) - Organizácia Greenpeace podala podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP), aby preverila možný výskyt nelegálnej geneticky modifikovanej (GM) ryže z USA a z Číny na území SR. Urobila tak preto, že dve nezávislé laboratóriá našli v nemeckých predajniach ďalšiu genetickú kontamináciu ryže a ryžových produktov. S veľkou pravdepodobnosťou ide opäť o nelegálnu GM ryžu známu ako LL601. Agentúru SITA o tom informovala Lucia Szabová z organizácie Greenpeace.
SIŽP v tejto súvislosti hneď kontaktovala všetky štátne orgány, ktoré sa podieľajú na kontrole. Pre agentúru SITA to povedala Tatiana Horecká zo SIŽP. Týmito orgánmi sú: Štátna veterinárna a potravinová správa SR, Výskumný ústav potravinársky, Slovenská obchodná inšpekcia, Úrad verejného zdravotníctva SR, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky a Colná správa. Všetky tieto orgány sa podľa Horeckej majú tento týždeň stretnúť a prediskutovať ďalšie kroky, aby bol postup efektívny.
Nové nemecké odhalenia výrazne prehlbujú škandál s geneticky kontaminovanou americkou ryžou na európskom trhu. Európska komisia len nedávno zverejnila výsledky 162 náhodných testov ryže pochádzajúcej z USA. V 33 prípadoch pritom bola potvrdená prítomnosť zakázaného génu. Greenpeace v tejto súvislosti upozorňuje na fakt, že genetickú kontamináciu ryže odhalilo už v januári 2006 americké združenie obchodujúce s ryžou Riceland Foods zo štátu Arkansas. Zodpovedné úrady v USA však oficiálne kontamináciu oznámili až koncom júla 2006.
Geneticky modifikovanú ryžu LL601 v USA pestovali na pokusné účely v rokoch 1999 – 2001. O päť rokov neskôr sa táto GM ryža za doposiaľ nejasných okolností objavila v úrode americkej ryže. To, akým spôsobom sa mohlo GM osivo rozšíriť, zatiaľ dostatočne nezdokumentovali. Rozsah kontaminácie je prekvapivý. Univerzita v Louisiane totiž podľa správy publikovala zistenia, že aj v osive dlhozrnnej ryže sorty Cheniere je identifikovateľná kontaminácia GM ryžou LL601. Aj v tomto prípade nie je jasné, ako mohlo k takémuto genetickému znečisteniu dôjsť.
Početné prípady nepovolených a aj napriek tomu dovezených geneticky modifikovaných rastlín a potravín podľa názoru Greenpeace dokazujú, že opatrenia Európskej únie nepostačujú na reálnu ochranu spotrebiteľov pred geneticky manipulovanými potravinami. Genetický škandál sa netýka len Nemecka a ryže z USA. Organizácia Greenpeace dala v Nemecku, Francúzsku a vo Veľkej Británii testovať 29 čínskych produktov z ryže. V piatich produktoch podľa materiálu zistili GM kontamináciu. Zaujímavé pritom je, že typ GM ryže, ktorú našli v potravinových výrobkoch, nemá v žiadnej krajine sveta povolenie na pestovanie a už vôbec nie je povolený ako potrava pre ľudí.