Práve Myjava bola prvým mestom na Slovensku, kde chceli projekt Nočné havrany z Nórska vyskúšať. Podľa náčelníka mestskej polície Štefana Paracku ľudia neboli ochotní chodiť hliadkovať. "Málokto je ochotný zadarmo vo svojom voľnom čase niečo robiť a niekam chodiť," povedal.
S projektom začali v Myjave v roku 2004, po skúsenosti boli aj v Nórsku, kde údajne takéto hliadky majú okolo 300 tisíc dobrovoľníkov. Stabilné hliadky zložené z rodičov sa v Myjave nepodarilo vytvoriť, preto v uliciach hliadkovali napokon aj zamestnanci mestského úradu. "Mesto už nie je schopné udržiavať hliadky len z radov zamestnancov mestského úradu a ďalší dobrovoľníci sa doteraz neprihlásili. Kvôli nezáujmu zo strany občanov Myjavy je projekt Nočné havrany zrušený," oznámila samospráva na svojej internetovej stránke. Mesto však pripúšťa, že preventívny program ochrany mládeže a pokoja v uliciach môže byť obnovený, ak sa nájdu dobrovoľníci.
Mesto sa snažilo projekt medzi rodičmi spropagovať aj prostredníctvom škôl. "Zámer bol lákavý, že budeme sledovať mladých, budeme vedieť, kde sú a nebude nám ľahostajné, čo robia v noci," hovorí Paracka. Za problém považuje, že na projekt nebol vyčlenený človek. Zastrešovalo ho sociálne oddelenie mestského úradu. "My ako mestská polícia sme sa do toho až tak nehrnuli. Väčší význam vidíme v v práci s deťmi ako v naháňaní občanov do takýchto hliadok," povedal náčelník.
Iné skúsenosti majú s projektom Nočných havranov v neďalekej Starej Turej, kde ho považujú za úspešný. Podľa Jozefa Moravčíka z tamojšej mestskej polície sa v hliadkach strieda okolo 40 až 50 ľudí. Projekt si vzali na starosť mestskí policajti a dobrovoľníkov hľadali všetkými možnými spôsobmi. "Spravili sme stretnutia s rodičmi, chodili sme po školách, urobili besedy, oslovovali sme ľudí osobne, snažili sme sa ich motivovať," hovorí Moravčík. V Starej Turej sa o projekt zaujímali aj zástupcovia z ďalších slovenských miest.
Rodičovské hliadky vyrážajú do ulíc viditeľne označené. Ich úlohou nie je nahrádzať políciu. Nesmú sa zdržiavať v priestoroch diskoték, barov a pohostinstiev. Nezasahujú do konfliktov a výtržností, ale v prípade potreby privolajú políciu. Sledujú okolie a sú k dispozícii mladým ľuďom, keď ich požiadajú o pomoc.