Banská Bystrica 21. septembra (ČTK) - Desiatky skladov so stovkami ton starých pesticídov po celom Slovensku stále ohrozujú životné prostredie aj zdravie ľudí. K veľkej časti z nich sa nehlási žiadny majiteľ a obce nemajú na ich nákladnú likvidáciu peniaze. Pomôcť by mohol zákon o environmentálnej zodpovednosti pri prevencii a náprave environmentálnych škôd, ktorý pripravuje ministerstvo životného prostredia, povedal ČTK hovorca mimovládneho hnutia Greenpeace Juraj Rizman.
"Niektorí starostovia ani nevedia, že majú v obci sklad s nebezpečnými chemikáliami," tvrdí Rizman. Greenpeace eviduje viac ako 80 skladov, ktoré by mohli v budúcnosti ohroziť životné prostredie. Tri sklady v minulosti aktivisti hnutia zabezpečili, ale iba v Bielovciach v okrese Levice bolo sedem ton chemikálií aj zlikvidovaných.
Náklady na zaistenie jedov, prevoz a spálenie Rizman vyčíslil na 1,5 milióna korún. Pesticídy v Hontianskych Tesároch a Čelovciach, ktoré Greenpeace preložil do špeciálnych sudov, zostali aj takmer po roku na pôvodnom mieste.
Pre nové vedenie ministerstva je problém starých ekologických záťaží podľa hovorcu Petra Višvádera prioritný. "Na jeho riešenie budeme žiadať zo štátneho rozpočtu na budúci rok 500 miliónov korún," povedal. Vďaka novému zákonu budú môcť úrady životného prostredia konať, ak nie je majiteľ nebezpečných látok známy alebo ak likvidáciu chemikálií nezabezpečí sám.
Používanie niektorých druhov pesticídov bolo už koncom 70. rokov 20. storočia zakázané. Tieto chemikálie nepriaznivo pôsobia na zdravie ľudí, narúšajú nervovú sústavu, hormonálny systém, obličky a pečeň, pri dlhodobom pôsobení môžu vyvolať rakovinu.
Zákon, ktorý bude riešiť staré ekologické záťaže, začalo pripravovať ministerstvo životného prostredia ešte pred parlamentnými voľbami. Podľa hovorcu ministerstva návrh už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním a do dvoch mesiacov môže byť zaradený na rokovanie vlády.
rez dia