BRATISLAVA 22. septembra (SITA) - Až 25 rokov vo väzení hrozí tomu, kto na verejnom priestranstve nechá nádobu s ortuťou a tá sa následne dostane do rúk iných osôb a spôsobí ťažké zranenie či smrť. Upozornil na to na dnešnej tlačovej besede špecialista Policajného zboru pre environmentálnu kriminalitu Mário Kern. Trest vo výške 4 až 8 rokov môže dostane ten, kto ohrozí či poškodí životné prostredie. "Treba si uvedomiť, že pre trestný čin neoprávneného nakladania z odpadom stačí, ak náklady na odstránenie takejto nádoby prekročia 8-tisíc korún," konštatoval Kern.
Vedúci oddelenia ochrany obyvateľstva a integrovaného záchranného systému Úradu civilnej ochrany MV SR Ronald Roth odporúča občanom, aby v prípade, ak nájdu ortuť, ihneď informovali linku tiesňového volania 112, alebo ostatné čísla tiesňového volania. "Je povinnosťou občana, takúto situáciu oznámiť, zotrvať na mieste a zabezpečiť, aby s látkou nikto nemanipuloval. Po príchode záchrannej zložky informovať, ako látku našiel," uviedol Roth. Ak má občan doma rozbitý teplomer, alebo tlakomer, mal by ich vrátiť do lekárne, ktorá by mala takýto materiál prijať. Nie je to však jej povinnosťou. Problém môže nastať pri veľkom množstve ortuti. Roth odporúča, aby občania takýto materiál odovzdali v niektorej zo súkromných firiem, ktoré zabezpečujú likvidáciu nebezpečného odpadu. "V tomto prípade si to bude musieť ale zaplatiť," dodal Roth. Ako uviedol riaditeľ odboru odpadového hospodárstva Ministerstva životného prostredia (MŽP SR) Peter Gallovič, obec by mala prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia informovať občanov o tom, čo majú spraviť s odpadom, ktorý obsahuje nebezpečné látky. "Obce majú povinnosť podľa zákona o odpadoch minimálne dvakrát do roka zabezpečiť zber komunálnych odpadov, ktoré obsahujú nebezpečné látky," uviedol Gallovič.
Ako uviedla riaditeľka odboru manažmentu rizík MŽP Darina Kobzanová, ortuť a jej zlúčeniny sú klasifikované ako veľmi jedovaté pre človeka a pôsobia špeciálne na nervový systém. Sú rovnako škodlivé aj pre ekosystém a voľne žijúcu populáciu. Najväčší objem ortuti sa vyskytuje v ovzduší, vo vode a v pôde. Tieto koncentrácie nie sú alarmujúce. Ortuť je súčasťou napríklad teplomerov, tlakomerov, naslúchacích prístrojov či kalkulačiek. Zdrojom znečistenia môžu byť odpadové vody z chemického priemyslu, výroby farbív, zubné ordinácie, skládky odpadov. Najväčším pôvodcom znečistenia ortuti pre európske rieky boli zariadenia na elektrolýzu kovov s amalgámovými elektródami, potom zubárske amalgámy a na treťom mieste sú výrobcovia meracích a riadiacich zariadení a výbojových svetelných zdrojov - žiariviek.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu