Hronec 23. septembra (TASR) - Zdokonaliť sa v ústnej komunikácii a odstrániť jazykové bariéry žiakov maďarských základných škôl (ZŠ) s vyučovacím jazykom slovenským je zámerom Školy v prírode v Hronci na Horehroní. Prvý zo štyroch desaťdňových turnusov, ktorý sa začal dnes, absolvuje 74 ôsmakov a osem učiteľov zo Sarvaša, Veňaracu a Alkáry.
"Krajanské deti ovládajú písať po slovensky, dokonca robia menej pravopisných chýb ako ich slovenskí vrstovníci, majú však traumu slovensky hovoriť. Práve na prekonanie tejto bariéry slúži pobyt na Slovensku. Počas neho sa budú rozprávať so svojimi i slovenskými pedagógmi, ale tiež medzi sebou len slovensky," povedala riaditeľka Metodického centra (MC) banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMV) pre Slovákov žijúcich v zahraničí Anita Murgašová.
Študijný program Školy v prírode pre krajanské deti vypracovalo MC UMB ešte v roku 2002 podľa učebných osnov škôl s vyučovacím jazykom slovenským v zahraničí. Učia ich metodici slovenského jazyka a histórie Fakulty humanitných vied UMB a učitelia z praxe. Peniaze na zorganizovanie štyroch turnusov školy v Hronci pre žiakov ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským v Maďarsku získal Zväz Slovákov v Maďarsku z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
MC UMB pripravilo pre Slovákov žijúcich v zahraničí aj posledný tohtoročný kurz určený zahraničným učiteľom na 1. stupni ZŠ a predškolských zariadení s vyučovacím jazykom slovenským v Banskej Bystrici od 2. do 14. októbra. Doteraz sa prihlásilo 19 záujemcov z Chorvátska, Srbska, Rumunska a Ukrajiny.