Bratislava 23. septembra (ČTK) - Jeden z obžalovaných v sledovanom prípade vraždy študentky Ľudmily Cervanovej z roku 1976 dnes zahájil protestnú hladovku proti postupu slovenských súdov. Milan Andrášik sa usídlil v stane pred budovou Národnej rady a chce tam ostať aspoň do stredy. Vtedy má padnúť pred Najvyšším súdom rozsudok v kauze, ktorá je najdlhšie sa vlečúcim prípadom slovenskej justície.
"Protestujem proti postupu súdnych orgánov, lebo konajú neústavne a nezákonne," povedal ČTK muž, ktorý sa už 28 rokov cíti prenasledovaný. "Stále ma tu ktosi obviňuje z vraždy akejsi Cervanovej, stále ma dáva do basy, kde som bol už 9,5 roka," posťažoval si Andrášik.
Na trávniku pred parlamentom rozvinul transparent s anglickým nápisom "Justice terror in Slovakia", ktorý v preklade znamená "Justičný teror na Slovensku". Protestovať začal v deň pracovného pokoja, lebo mu tak vyšlo povolenie z mesta.
Andrášik tvrdí, že bol obvinený náhodou, pretože sa nachádzal na diskotéke v Mlynskej doline, kde Cervanovú videli naposledy. "Zadržali možno 10 000 osôb, vynucovali z nich výpovede. Za každú cenu niekoho potrebovali," vysvetľuje. Študentku medicíny, ktorú podľa obžaloby v roku 1976 spolu s ďalšími Nitranmi uniesli, opili, znásilnili a utopili, vraj nikdy nevidel. Spochybňuje aj to, či vôbec nájdené telo bolo 20-ročnej Cervanovej.
Podľa Andrášika by mal súd uznať jeho dôkazy, ktoré údajne potvrdzujú jeho nevinu. Podľa neho ide o 5000 strán dokladov, ktoré dal súd do archívu. Prípad podľa neho sledoval sám posledný československý prezident z komunistickej éry Gustáv Husák. Slovenský justičný súdny systém potom podľa neho prevzal argumentácie totalitnej republiky, pretože "sú tam stále tí istí ľudia". Dva razy odsúdený Andrášik obviňuje aj súčasného predsedu najvyššieho súdu Milana Karabína, že nariadil zničiť isté dôkazy.
Sedem údajných páchateľov prvýkrát odsúdili v roku 1982 na štyri až 24 rokov väzenia. O osem rokov neskôr federálny najvyšší súd oslobodil troch zo siedmich obvinených, ktorí si ešte odpykávali tresty. Po obnovení prípadu v januári 2004 padol ďalší odsudzujúci rozsudok pred bratislavským krajským súdom.
Najvyšší súd ani ministerstvo spravodlivosti hladovku komentovať nechcú. Podľa vedúcej kancelárie predsedu súdu Evy Rupcovej k prípadu nebudú zaujímať stanovisko, keďže je na stredu vytýčené pojednávanie. "Minister spravodlivosti Štefan Harabin sa na rozdiel od svojich nedávnych predchodcov nebude vyjadrovať k neprávoplatným kauzám, pretože by išlo o zjavný politický zásah výkonnej moci do rozhodovania súdov," uviedol hovorca ministerstva Michal Jurči.
him pto