BRATISLAVA 24. septembra (SITA) - Poslanca KDH Vladimíra Palka neprekvapilo rozhodnutie špeciálnej prokuratúry zastaviť trestné stíhanie proti exriaditeľovi Slovenskej informačnej služby Ivanovi Lexovi z trestného činu návodu na vraždu. Zastavenie stíhania nevníma ako neúspech orgánov činných v trestnom konaní, ale ako problém slovenskej politiky. Strany súčasnej vládnej koalície, ktoré odmietajú zrušiť tzv. Mečiarove amnestie, podľa Palka bránia, aby sa vyšetrila kauza únosu Michala Kováča ml., ktorú považuje za „kľúč k všetkému“. V diskusnej relácii televízie Joj Sedmička Palko skonštatoval, že okrem pokrytectva politických strán nevidí iný dôvod, prečo by nemohli byť amnestie zrušené ústavným zákonom.
Zrušenie amnestií by narušilo legitimitu ústavného systému, nesúhlasil s Palkom poslanec Smeru-SD Boris Zala. Trvá na tom napriek tomu, že bránia vyšetreniu trestného činu a osobne ich považuje za amorálne. Živením agendy amnestií sa KDH snaží podľa Zalu zakryť neúspech pri ďalších štrnástich obvineniach, z ktorých bol Ivan Lexa oslobodený. KDH tiež podsúva verejnosti, že zrušenie amnestií automaticky povedie k objasneniu vraždy R. Remiáša. Dodal, že v prípade obvinenia z návodu na vraždu prokuratúra uzavrela len jednu konkrétnu verziu prípadu, čo nemusí znamenať koniec vyšetrovania.
Obhajca I. Lexu, Ján Cuper, označil návrh na zrušenie amnestií za „šialený“. Trval na tom, že ich otvorenie by nič nevyriešilo, pretože skutok sa nestal. Návrh KDH považuje za politicky motivovaný.
Podľa Palka by bolo dobré, ak by sa domáce politické strany dohodli na tom, „že slovenská vláda sa kritizuje, proti slovenskej vláde sa bojuje, slovenská vláda sa hodnotí na Slovensku“. Za nešťastné označil všetky aktivity politických strán, ktoré využívajú medzinárodné inštitúcie na riešenie vnútorných problémov SR. Skonštatoval, že nevidí dôvod, aby v súvislosti s rastom etnického napätia bolo Slovensko monitorované orgánmi Európskej únie.