Bratislava 24. septembra (TASR) - Na Slovensku pripadá päť komunálnych poslancov na 1 000 voličov. Pre porovnanie, v Poľsku je to len 1,4 poslanca. Zníženie počtu poslancov tkvie totiž i v realizácii komunálnej reformy, teda združovaní či zlučovaní obcí. A tú už má Poľsko za sebou. Vyplýva to zo štúdie, ktorú pred tohtoročnými komunálnymi voľbami vypracoval Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika (KI).
Vo štvrtok 28. septembra uplynie termín, dokedy majú zastupiteľstvá obcí a miest určiť počty poslancov, ktorých budeme voliť 2. decembra na najbližšie štyri roky. Pred štyrmi rokmi si občania zvolili 21 644 poslancov a 2 926 starostov i primátorov, ktorí rozhodujú v 2 926 zastupiteľstvách.
Ako vyplýva zo štúdie KI, vyše dvadsaťtisíc komunálnych priamo súvisí i so sídelnou štruktúrou Slovenska. Tá je výrazne rozdrobená, s veľkým podielom malých obcí, kde žije menej než 1 000 obyvateľov. Táto rozdrobenosť má svoj odraz i v komunálnej politike. Žiadna z obcí do 1 000 obyvateľov by síce podľa zákona nemala mať viac než siedmich poslancov, ale keďže tieto obce tvoria takmer dve tretiny všetkých obcí SR, sumárny počet ich poslancov nie je zanedbateľný. Napriek tomu, že tieto obce obýva len 16 percent z celkovej populácie SR, ich občania volia viac než 50 percent všetkých komunálnych poslancov Slovenska.
V analýza sa hovorí aj o odmeňovaní poslancov v komunálnej politike. Absencia zákonnej úpravy odmeňovania komunálnych poslancov, a najmä ich snahy o zatajovanie a aktívne nezverejňovanie odmien, ktoré si sami sebe schvaľujú vo výške, akú si určia, často ukazujú v aroganciu moci. Príjmy poslancov môžu byť dopĺňané i odmenami za pôsobenie v dozorných radách spoločností s majetkovou účasťou miest a obcí. Častým javom je i udeľovanie rôznych mimoriadnych odmien, napríklad koncoročných, tzv. vianočných.
Štúdia Slovensko krajina poslancov o počtoch poslancov v komunálnej politike v SR je dostupná na internetovej stránke www.konzervativizmus.sk
Informáciu TASR poskytol analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda.