BRATISLAVA 24. septembra (SITA) - Dôkazy o tom, že predseda SMK Béla Bugár vyzýval partnerov na maďarskej politickej scéne, aby na medzinárodnom fóre zakročili proti zloženiu vládnej koalície na Slovensku, predstaví SNS na najbližších tlačových besedách strany. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedala podpredsedníčka parlamentu a SNS Anna Belousovová. Podľa nej tieto aktivity poškodili Slovensko v zahraničí, pričom Bugár mal konať v rozpore so sľubom poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. „Povieme aj B aj celú abecedu na tému týchto aktivít Bugára a ďalších predstaviteľov SMK“, vyhlásila Belousovová. Očakáva preto, že „ak sa naozaj dokáže, že to robil, tak vlastne on porušil sľub poslanca, ktorý skladal a mal by sám zložiť mandát a odísť z parlamentu“. Milan Urbáni, podpredseda vládneho ĽS-HZDS uviedol, že hnutie nedisponuje informáciami, ktoré by dokazovali, že predstavitelia SMK žiadali od svojich maďarských partnerov, aby zakročili proti Slovensku.
Minister financií Ján Počiatek (Smer-SD) v relácii poprel, že jeho ministerstvo pripravilo materiál, v ktorom navrhuje znížiť príspevky do druhého dôchodkového piliera z 9 na 6 percent. Pripustil len, že takáto úprava bola predmetom diskusií. Podľa Počiateka zmeny v dôchodkovom systéme budú v budúcnosti nevyhnutné, musí im však predchádzať široká verejná diskusia. „To, že máme druhý pilier stále nič nerieši“, skonštatoval. Znižovaniu príspevku do druhého piliera nie je naklonené HZDS. Podľa Urbániho by sa v právnom štáte bez súhlasu občanov nemali meniť podmienky v priebehu hry.
Podpredseda KDH Július Brocka považuje vládny návrh na zvýšenie príspevku pri narodení prvého dieťaťa za nesystémový. Argumentoval tým, že ho dostanú aj rodiny, ktoré ho vzhľadom k svojim príjmom nepotrebujú, pričom štát zabúda na nízkopríjmové rodiny, ktoré sa starajú o viaceré deti. Komplexným riešením problému by podľa Brocku bolo zvýšenie daňového bonusu, ktorý daňovo zvýhodňuje rodičov podľa počtu detí. Zavedenie príspevku v ničom neohrozí ambíciu vlády prijať euro v roku 2009, skonštatoval Počiatek. Zdôraznil, že limitom vládnych výdavkov je trojpercentný deficit rozpočtu, ktorý vytvára rámec, v ktorom bude musieť prebehnúť „politická arbitráž“ výdavkov na vládne priority.