Ako dnes na tlačovej besede informoval riaditeľ Slovenského technického múzea Eugen Labanič, takáto konferencia sa na Slovensku koná prvý raz od roku 1998, kedy aj naša krajina bola začlenená do projektu. Na konferencii sa zíde okolo 50 zahraničných a domácich odborníkov z oblasti múzejníctva, ale aj cestovného ruchu.
„Cieľom konferencie je spropagovať tri okruhy slovenskej časti Európskej železnej cesty a predstaviť najvzácnejšie pamiatky, ako aj vytvoriť podmienky na výmenu skúseností a poznatkov z oblasti rekonštrukcie technických pamiatok, ich využívaní pri rozvoji cestovného ruchu a získavaní zdrojov z európskych fondov,“ povedal Labanič. Dodal, že v tomto smere má bohaté pozitívne skúsenosti najmä Rakúsko, ktoré by sme mohli využiť aj u nás.
Európska železná cesta je projekt poznávacej turistiky po miestach bývalej ťažby železných rúd a výroby železa. Prechádza cez Pyreneje, Alpské štáty, krajiny strednej Európy. Jedna jej vetva sa končí vo Švédsku v Kirune, druhá v Anglicku pri prvom liatom železnom moste v Európe Iron Bridge. V Rakúsku projekt železnej cesty existuje už 15 rokov.
Slovenská časť Európskej železnej cesty je zatiaľ v podstate len na papieri. Ako povedal Labanič, Slovenské technické múzeum, Hutnícka fakulta Technickej univerzity Košice a Slovenská hutnícka spoločnosť vytvorili zatiaľ tri základné trasy Slovenskej železnej cesty, ktorej logom bude silueta vysokej pece v Sirku, časť Červeňany. Vybrané trasy zahŕňajú pamiatky v okolí Košíc, na Gemeri s pokračovaním až do maďarského Ózdu a na Spiši. Ako uviedol Labanič, pričleniť by sa mali aj trasy na Horehroní a Orave. Labanič informoval, že v súčasnosti sú už zhromaždené údaje o histórii jednotlivých objektov, počíta sa s vydaním viacjazyčného sprievodcu po tých trasách, inštalujú sa smerové a informačné tabule jednotlivých okruhov. Dodal, že zo strany tour operátorov už teraz pociťujú tlak a dopyt po týchto informáciách.
„Veľa v tomto smere bude záležať najmä od miest, obcí a ich obyvateľov, aby sa sami chopili iniciatívy a vypracovali vlastné aktivity a projekty v rámci železnej cesty. Slovenské technické múzeum bude akýmsi hlavným koordinátorom oživenia a aktivít na železnej ceste,“ povedal Labanič.