BRATISLAVA 25. septembra (SITA) - Na zahraničných vysokých školách pôsobí 27 lektorov zo Slovenska. Najväčší záujem o slovenčinu je vo Francúzsku, kde pracujú štyria lektori. Po troch zástupcoch máme v Poľsku, Maďarsku a Nemecku. Slovenský jazyk sa učí aj v Číne. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka Domu zahraničných stykov Ministerstva školstva Zlatica Havlíková.
Ďalšími krajinami, kde študenti navštevujú hodiny slovenčiny, sú Rakúsko, Ukrajina, Taliansko, Chorvátsko, Bulharsko, Rumunsko, Srbsko, Slovinsko a Rusko. "Mali sme aj lektorát v Egypte, ale ten je momentálne neobsadený pre nízky záujem študentov," povedala Havlíková.
Podľa Havlíkovej lektori sa nevenujú len výučbe slovenčiny, žiakov oboznamujú aj s reáliami, literatúrou, kultúrou a dejinami Slovenska. Vedú rôzne krúžky, pracujú v spevokoloch, pomáhajú pri tvorbe časopisov a rozhlasových relácií.
Dom zahraničných stykov eviduje 11 učiteľov, ktorí sú zamestnaní na základných a stredných školách v zahraničí. Ide o školy s vyučovacím jazykom slovenským alebo o školy, ktoré navštevujú len deti Slovákov. Pre 17 detí Slovákov, ktorí pracujú v európskych inštitúciách, zabezpečuje ministerstvo školstva výučbu prostredníctvom troch učiteľov. Dvaja pracujú v Bruseli, kde vzdelávajú deti základných a stredných škôl. Jeden učiteľ pôsobiaci v Luxemburgu, má na starosti deti materských a základných škôl. Deti študujú materinský jazyk a navyše absolvujú štúdium v angličtine alebo vo francúzštine. "Pre tieto deti sú vypracované osobitné osnovy, aby neboli enormne zaťažené," uviedla Havlíková. Po ich návrate na Slovensko musia spraviť diferenčné skúšky, ak chcú pokračovať v štúdiu na našich
bl;mz;mt;nr