BRATISLAVA 26. septembra (SITA) - Ministerstvo spravodlivosti pripravuje trestné oznámenie na bývalého šéfa rezortu Daniela Lipšica za prekročenie právomocí verejného činiteľa a bezdôvodné obohatenie sa. Pracuje tiež na žalobe, na základe ktorej chcú od Lipšica vymáhať viac ako dva milióny korún, napísal server aktuálne.sk. "Ak sa trestné oznámenie ukáže neskôr ako neopodstatnené, budem žiadať demisiu ministra Štefana Harabina," zareagoval pre server exminister.
Trestných skutkov sa údajne Lipšic dopustil tým, že českej firme zaplatil takmer 2,5 milióna korún z peňazí daňových poplatníkov za prieskumy verejnej mienky. Výsledky väčšinou priniesli informácie nie o práci ministerstva, ale o Lipšicovi ako osobe a ako o členovi KDH. Podľa zistení Aktuálne.sk za prieskum, ktorý exminister inicioval, ponúkla istá slovenská výskumná agentúra nižšiu cenu. Rozdiel bol údajne až 900-tisíc Sk.
Verejné obstarávanie však vyhrala česká firma TAKT z Frenštátu pod Radhoštěm. Lipšic tvrdí, že on s výberom nemal nič spoločné. Vybrala ju komisia zo zástupcov viacerých odborov a sekcií ministerstva spravodlivosti. Firma TAKT spolupracovala v minulosti s reklamnou spoločnosťou "2 krát 15 je 18", ktorá v roku 2002 robila predvolebnú kampaň pre KDH. Aktuálne.sk to potvrdil D. Lipšic, ako aj Eduard Hilšer, konateľ firmy TAKT.
Podpredsedníčka Slovenskej asociácie výskumných agentúr Kamila Hříchová považuje spomínaný prieskum za neštandardný a nedôveryhodný. V záveroch prieskumu totiž podľa nej chýbajú základné atribúty ako presné obdobie, kedy sa uskutočnil zber informácií, presné znenie otázok ako aj priložený dotazník. Okrem toho je podľa nej na Slovensku asi 14 výskumných agentúr, ktoré boli schopné realizovať zadanie z ministerstva. Za neprimeranú považuje Hříchová aj cenu, ktorú ministerstvo zaplatilo - za dva prieskumy takmer dva a pol milióna korún. Na slovenskom trhu sa cena za jeden kvalitatívny prieskum pohybuje okolo 400-tisíc korún.
Konateľ TAKTu pre aktuálne.sk povedal, že agentúra používa "úplne iné metódy výskumu, ako sa bežne používajú". Mal na mysli verbálne farebné asociačné testy. Okrem toho klientovi ponúkajú rozsiahle konzultácie. Informácie o prieskume, ktoré priniesli slovenské médiá, preto považuje "za vytrhnuté z kontextu".
Lipšic tvrdí, že on prieskum nepripravoval. Podpísal len verejné zadanie, ktoré bolo zamerané na zistenie postojov ľudí k ministerstvu spravodlivosti, k ministrovi, k súdnictvu a k zboru justičnej a väzenskej stráže. Otázky pripravoval tlačový odbor na MS SR. To, že závery prieskumu hovoria zväčša o osobe D. Lipšica ako o Európanovi, Bratislavčanovi, členovi KDH, športovcovi, či právnikovi si vysvetľuje tak, že agentúra "sa dopracovala k názoru, že reformy bude lepšie komunikovať cez osobu ministra, a preto je toľko vecí v prieskume o mne".
Okrem toho prieskum z apríla 2005, ktorý najviac spomínal prepojenie Lipšic - KDH, vrátili agentúre na prepracovanie. Rozhodol o tom Lipšic, ktorý state o KDH považoval za odklonenie od pôvodného zadania. "Ministerstvo zavádza a klame, ak tento prieskum publikuje na svojej webovej stránke a neuvádza, že prieskum sme vrátili na dopracovanie", povedal Lipšic pre aktuálne.sk.