Nevypočuté údajne ostali aj žiadosti pri návrhu územného plánu mesta, ktorý by mal organizovať život v Bratislave v nasledujúcom desaťročí. Magistrát sa naopak bráni, že všetky žiadosti posúdil. Poslanci budú o územnom pláne rozhodovať vo štvrtok.
"Boli sme opakovane svedkami toho, že naše pripomienky brali zodpovední úradníci veľmi formálne," povedala na protestnom zhromaždení Ľubica Trubíniová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia. V Bratislave sa stavia na úkor zelene, jej vzhľad kazia nevhodne umiestnené výškové budovy a dostatočne chránené nie sú ani historické pamiatky, konkretizovala najvážnejšie výhrady Trubíniová.
Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová však tvrdí, že asi polovicu z tisícky návrhov k územnému plánu vedenie mesta akceptovalo, alebo zobralo na vedomie. Pripravovaný dokument podľa nej navyše napríklad stanovuje, kde by mali v budúcnosti vyrásť nové výškové budovy.
Práve výškové budovy boli aj v minulosti už viackrát predmetom sporov medzi investormi a obyvateľmi okolitých domov. Časť Bratislavčanov opakovane protestovala napríklad proti takzvanému mrakodrapu na Šancovej ulici, nedávno vyvolala veľký ohlas verejnosti snaha obchodného centra Aupark vybudovať novú dvadsaťposchodovú stavbu pri jednom z bratislavských parkov. Kým na Šancovej ulici by mal podľa protestujúcich obyvateľov výškový dom kaziť vzhľad časti mesta, kde sú päťposchodové domy, v parku vraj môžu na stavbu doplatiť stromy.
Niektorí Bratislavčania sa chystajú protestovať aj v stredu. Chcú zabrániť, aby sa na pravom brehu Dunaja v širšom centre mesta vyrúbali stromy.