Agentúru SITA o liste dnes informoval náčelník zoskupenia VLK Juraj Lukáč.
„V liste žiadame ministrov, aby rešpektovali argumenty odborníkov a predovšetkým to, že rozhodujú o území národného parku európskeho významu, nie o obyčajnom hospodárskom lese. Myslíme si, že to, čo zažil TANAP za posledné dva roky, keď vyše sto kamiónov denne odvážalo tatranské drevo kdesi za hranice našej vlasti, už stačilo,“ povedal Lukáč. Dodal, že v Tichej a Kôprovej doline by konečne mal dostať prednosť rozum pred peniazmi a slovenská príroda pred ziskami zahraničných drevárskych spoločností. Ako uviedol Lukáč, list je reakciou na vyjadrenia ministrov počas ich návštevy Tichej a Kôprovej doliny 14. septembra, keď potvrdili, že uvažujú o ťažbe dreva v týchto národných prírodných rezerváciách v súvislosti s bojom proti lykožrútovi.
VLK upozornil v liste obidvoch ministrov na niekoľko súvisiacich a dôležitých faktov, ktoré vyplývajú z podrobnej expertnej analýzy situácie. Spracovanie vetrového polomu v Tichej a Kôprovej doline nevyrieši problém podkôrneho hmyzu na území národného parku, ale podporí jeho premnoženie, podstatne zhorší požiarnu a povodňovú bezpečnosť tohto územia. Vyťažením vetrového polomu sa poškodia biotopy európskeho významu. Ťažba v Tichej a Kôprovej doline by bola v rozpore s predbežnou ochranou, ktorú tieto prírodné rezervácie majú a bola by v rozpore aj s odporúčaniami najvýznamnejšej svetovej autority v oblasti ochrany prírody – IUCN. Ťažba v Tichej a Kôprovej doline by bola v rozpore s návrhom zonácie TANAP, ktorý vypracovala Správa TANAP.
Ministrov VLK zároveň v liste upozorňuje, že zoskupenie podalo sťažnosť Komisii európskych spoločenstiev v Bruseli na Slovenskú republiku, že štátne orgány Slovenskej republiky nebránia poškodeniu tatranských biotopov európskeho významu. Ako uviedol Lukáč, Európska komisia je vážne znepokojená situáciou, ktorú začala podrobne monitorovať a listom z 12. septembra požiadala Stále zastúpenie Slovenskej republiky v Bruseli o vysvetlenie.