SME

Po schválení územného plánu hrozí podnet na prokuratúru

BRATISLAVA 27. septembra (SITA) - Ak mestskí poslanci vo štvrtok schvália nový územný plán (ÚP) Bratislavy, občianski aktivisti a ochranári chcú podať podnet na prokuratúru pre nedostatočné verejné prerokovanie ...

BRATISLAVA 27. septembra (SITA) - Ak mestskí poslanci vo štvrtok schvália nový územný plán (ÚP) Bratislavy, občianski aktivisti a ochranári chcú podať podnet na prokuratúru pre nedostatočné verejné prerokovanie a nezapracovanie pripomienok od občanov. Agentúru SITA o tom informoval predseda Spoločnosti pre trvalo udržateľný život (STUZ) v SR Mikuláš Huba, ktorý spolu s predstaviteľmi Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) a Mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (MV SZOPK) otvoreným listom žiada mestských poslancov, aby za návrh nehlasovali, ale schválili jeho opätovné prerokovanie. Podľa Hubu v rámci pripomienkového konania k návrhu ÚP magistrát dostal v roku 2004 stanovisko STUZ s 207 konkrétnymi pripomienkami a návrhmi, aj napriek viacerým urgenciám však vecnú odpoveď nedostali. Huba uviedol, že magistrát podobne postupoval aj pri ďalších pripomienkach od občanov, občianskych a ochranárskych združení. "Namiesto toho boli poučení, že na väčšinu otázok a pripomienok bratislavský magistrát, ktorý je prakticky jedinou kompetentnou inštitúciou vo sfére prípravy nového územného plánu, nemôže, alebo nedokáže odpovedať," tvrdí Huba s tým, že zamietavé stanovisko mestských orgánov potvrdil aj bratislavský primátor Andrej Ďurkovský. Hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová pre agentúru SITA na tieto vyjadrenia reagovala slovami, že návrh ÚP a teda aj proces jeho pripomienkovania odobril svojím stanoviskom Krajský stavebný úrad v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Huba spresnil, že kľúčové pripomienky väčšiny občanov sa týkali najmä zahusťovania mesta výstavbou, chaotickej výstavby výškových budov, likvidácie biokoridorov dunajských nábreží, preťažovania dopravného systému, zaberania pôdneho fondu a vinohradov, nerešpektovania územného systému ekologickej stability, likvidácie zelene, poškodzovania siluety mesta ako aj celkového nekoncepčného prístupu k urbanizácii a rozvojovým zámerom mesta. "Osobitne zdôrazňujeme, že zodpovední pracovníci magistrátu ani len hlbšie nediskutovali o závažných koncepčných či systémových pripomienkach s občianskymi organizáciami, ktoré ich podali," uviedol a dodal, že "povrchnú formálnosť procesu a alibizmus magistrátu" dokresľuje aj opätovné prerokovanie nezohľadnených pripomienok občanov a občianskych organizácií z marca tohto roku, keď na pár hodín v jednom termíne mesto chcelo v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca prerokovať pripomienky od 1028 subjektov.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh ÚP sa pripravoval viac ako deväť rokov, v súčasnosti platí plán z roku 1976 s doplnkami z rokov 1982 a 1985, aktualizovali ho v roku 1993. O návrhu nového ÚP mestskí poslanci rokovali v júli tohto roka, Ďurkovský ho však stiahol z rokovania a požiadal o predloženie zosumarizovaných pripomienok. Podľa Ďurkovského hrozilo, že poslanci pripomienkovaním priamo na zastupiteľstve vrátia podobu ÚP do obdobia spred niekoľkých rokov.

ÚP je základným nástrojom pri rozvoji mesta, rieši priestorové usporiadanie a funkčné využívanie územia s výhľadom na najbližších približne 25 rokov. Centrum Bratislavy by sa malo podľa ÚP rozvíjať najmä pri Dunaji, ľavý breh čaká výstavba výškových budov, polyfunkčných objektov v zóne Pribinova, na Podhradí, na pozemkoch Parku kultúry a oddychu. Na pravom brehu sa okrem výstavby rýchlodráhy z Janíkovho dvora po Šafárikovo námestie počíta s vybudovaním nového celomestského centra medzi Starým a Prístavným mostom. Dobudovať by sa tam mala protipovodňová ochrana. Rozsiahla výstavba by mala byť aj v mestských častiach Rača a Vajnory. ÚP tu navrhuje vilové štvrte, technologické centrá a zmenu využitia mnohých areálov. Nová mestská štvrť by mala vzniknúť aj na severozápade mesta, tam ÚP počíta s výstavbou vilových štvrtí, nákupných a zábavných centier a športovísk. Tisícky bytov, nákupné a biznis centrá, či športovo-rekreačný areál by mali byť na juhu Petržalky, s výstavbou logistického centra sa počíta pri Letisku M.R. Štefánika.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 384
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 8 840
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 894
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 214
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 443
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 736
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 523
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 334
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu