Sporné pozemky sa nachádzajú medzi Dunajom a nedávno rekonštruovanou Einsteinovou ulicou. FOTO - SME |
BRATISLAVA 28. septembra (SITA) - Návrh nového územného plánu (ÚP) Bratislavy dnes mestskí poslanci neschválili. Na jeho prijatie bola potrebná trojpätinová väčšina hlasov, zo 71 prítomných poslancov za návrh hlasovalo iba 35. Podľa bratislavského primátora Andreja Ďurkovského sa návrh ÚP dostane až na zasadnutie novozvoleného zastupiteľstva, teda najskôr v budúcom roku.
Mestskí poslanci dnes zrušili ponukové konanie na predaj takmer 10-hektárového pozemku na petržalskom nábreží za Starým mostom v Bratislave.
O ďalšom postupe rozhodne komisia zložená z poslancov, ktorá zastupiteľstvu odporučila zrušiť konanie pre administratívno-technické nedostatky pri prijímaní ponúk. V jednej zo štyroch ponúk bol totiž priložený sprievodný list, ktorý v podateľni magistrátu neopečiatkovali. Komisia mala ponuky otvoriť 6. septembra, pre spornú ponuku ich však nechali zatvorené.
Viacerí poslanci v diskusii vyjadrili podozrenie, že sa s ponukami manipulovalo alebo vyčítali magistrátu, že postupoval nedbalo. "Obálku tam mohol niekto vložiť dodatočne, celý postup je netransparentný," uviedol poslanec Juraj Šterbatý. Podľa riaditeľky magistrátu Anny Pavlovičovej však podateľňa nepochybila, opečiatkovať totiž mali iba ponuky, nie sprievodné listy.
Ponuku predložili spoločnosti s ručením obmedzeným - HB Reavis Management, ERSTE SAVM, BP Enterprise a Menolli. Všetci záujemcovia zložili zálohu vo výške 10 percent z minimálnej navrhovanej ceny, teda 78 517 600 korún. Mesto chcelo pozemkami pôvodne kompenzovať zníženie veže pri Auparku, avšak po tom, ako dostalo viacero ponúk, ktoré niekoľkonásobne prevýšili pôvodnú ponuku, sa riaditeľka bratislavského magistrátu rozhodla vybrať kupca cez ponukové konanie.
Za pozemok na petržalskom nábreží ohraničený Starým mostom, Kočánkovou, Klokočovou a Einsteinovou ulicou požaduje mesto okrem minimálnej ceny osemtisíc korún za štvorcový meter aj vyše 35 miliónov za budovy, ktoré tu stoja. Spolu trinásť nehnuteľností je vo vlastníctve mesta, stojí tu napríklad šesť ubytovní, sklady, jedáleň, kotolňa. Podľa Milana Vajdu z bratislavského magistrátu sa niektoré z objektov stále využívajú.