BRATISLAVA 28. septembra (SITA) - Pri odstraňovaní regionálnych rozdielov nie je dôležitá len infraštruktúra, ale aj vzdelané obyvateľstvo. Uviedol to riaditeľ neziskovej organizácie EURADA zameranej na podporu regionálneho a ekonomického rozvoja Christian Saublens. "Dobrá infraštruktúra nestačí na to, aby krajine priniesla úspech. Je nutné mať kvalifikovaných ľudí, ktorí infraštruktúru rozhýbu," skonštatoval predseda Rady zástupcov Integrovanej siete regionálnych rozvojových agentúr (RRA) Štefan Repko. V budúcom programovacom období rokov 2007 až 2013 by preto Slovensko aj s pomocou eurofondov malo podľa neho primárne investovať do vzdelania a inovácií. "Uplatnenie však nájde len zmiešaná stratégia, ktorá nájde optimálny mix projektov zameraných na vzdelanie a infraštruktúru, tak dopravnú, občiansku ako aj environmentálnu," dodal Repko.
RRA pomáhajú v príprave projektov, dokumentov, analýz, štúdii, a to tak na úrovni samosprávnych krajov ako aj miest a obcí. Zároveň pomáhajú malým a stredným podnikom vyznať sa v podporujúcich programoch tak Slovenska, ako aj Európskej únie. "Za posledných päť rokov pomohli RRA pri viac ako 2-tisíc projektoch za vyše 120 mld. Sk. Jedna tretina týchto zdrojov pripadá na projekty, ktoré sa práve realizujú, alebo sú už ukončené," zdôraznil Repko. Najviac projektov sa dotýka občianskej vybavenosti, pričom v skrátenom programovacom období rokov 2004 až 2006 bolo celkovo za Slovensko predložených okolo 1 300 takýchto projektov.
Ako ďalej konštatoval Saublens, pri podpore regiónov si musí Slovensko vytvoriť vlastnú víziu. "Nedá sa odkopírovať to, čo fungovalo v iných krajinách, lebo na Slovensku sú iné podmienky, iné prostredie či kultúra," vysvetlil Saublens. Je však presvedčený, že SR má dostatok skúsených a kvalitných ľudí, ktorí využijú všetky výhody z budúceho programovacieho obdobia. "Získať a efektívne rozdeliť okolo 400 mld. Sk z Európskej únie je pre nás obrovská výzva," doplnil Repko.
V súčasnosti je do integrovanej siete RRA zaradených 34 agentúr. Regionálne rozvojové agentúry zabezpečujú podporu predovšetkým pre zaostávajúce regióny. Integrovaná sieť RRA má v regiónoch Slovenska plniť úlohy vyplývajúce z potreby integrovaného a efektívneho využívania prostriedkov od štátu, samospráv a Európskej únie. K výmene skúsenosti o rozvíjaní regiónov, ako aj o činnosti agentúr prispieva aj európsky kongres RRA strednej a východnej Európy, ktorého šiesty ročník sa koná v týchto dňoch v Bratislave. Zúčastňuje sa ho 135 účastníkov z 19 krajín vrátane USA či Mexika.