PREŠOV 28. septembra (SITA) – Na krajskom súde v Prešove sa dnes začalo hlavné pojednávanie, ktoré sa týka platnosti stavebného povolenia na rozšírenie výroby spoločnosti Kronospan SK, s.r.o. Ide o 3,5 miliardovú investíciu do výroby drevovláknitých dosiek. Stavebné povolenie, ktoré v apríli vydal prešovský Krajský stavebný úrad, napadlo Občianske združenie Zdravá obec so sídlom v Ľuboticiach. Senát vypočul obe strany a nechal si čas na vynesenie verdiktu do 26. októbra. Ako informovala predsedníčka senátu Gabriela Gerdová, ide o zložitejší prípad, ktorý si vyžaduje dlhšie skúmanie, na najbližšom zasadnutí zaznie rozsudok.
Právny zástupca Občianskeho združenia Zdravá obec Peter Wilfling argumentoval nezákonnosťou zlúčenia územného a stavebného konania, ako postupovala žalovaná strana. Podľa jeho tvrdenia stavebný úrad svojím konaním obmedzil práva občana zúčastniť sa na tomto procese, keďže si nesplnil povinnosť dostatočne informovať verejnosť. V stavebnom povolení mal zabezpečiť účinnú ochranu životného prostredia, čo sa formálnymi podmienkami nedá kontrolovať. Ďalším argumentom žalujúcej strany je, že dokumentácia stavby nie je v súlade s územnoplánovacou dokumentáciou obce Ľubotice, ktorá priamo susedí s areálom firmy Kronospan. Žalujúca strana sa domáhala zrušenia rozhodnutia na rozšírenie výroby v Kronospane a požaduje náhradu trov konania.
Krajský stavebný úrad na dnešnom pojednávaní zastupoval právny zástupca Martin Puchalla, ktorý žiadal žalobu v plnom rozsahu zrušiť. Svojho klienta obhajoval tým, že stavebný úrad môže spojiť územné a stavebné konanie, ak sú dodržané podmienky – a tie v tomto prípade porušené neboli.
Ako uviedol pre agentúru SITA člen Občianskeho združenia Ján Korečko, ich združenie sa nikdy nestavalo do polohy, aby zabrzdilo rozšírenie výroby v spoločnosti Kronospan, ale išlo im o konkrétne opatrenia, ktoré zamedzia zhoršovaniu životného prostredia v okolí fabriky. „Ide nám o to, aby sme nemuseli žiť s pocitom, že sme ohrozovaní. Už dnes je úplne bežné, že v ovzduší cítiť drevený poprašok. Znamená to, že ani existujúca výroba nie je zabezpečená tak, aby neovplyvňovala kvalitu života ľudí v okolí,“ povedal Korečko. Krajský stavebný úrad sa podľa jeho tvrdenia nevysporiadal s námietkami verejnosti. Občania žiadajú v areáli firmy uskutočniť projekt vegetačných úprav a pravidelné merania, ktoré budú jasným dôkazom, do akej miery dochádza k znečisťovaniu životného prostredia a aký to môže mať vplyv na ich organizmus.
Podaniu žaloby predchádzali dve petície občanov s takmer tisíckou podpisov, ktorí výrobu v blízkosti prešovského sídliska Sekčov a priľahlej obce Ľubotice odmietli.
Kronospan je jediným slovenským výrobcom laminátových plávajúcich podláh, okrem toho vyrába drevotrieskové dosky, obkladové panely, lepené veľkoplošné dosky, dvere, zárubne s príslušenstvom, lišty, lamináty a ďalšie doplnky. Spoločnosť Kronospan sa v roku 2004, 2005 a 2006 stal Darcom roka; cenu mu udelila Komunitná nadácia Prešov.