SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií a agentúrne spravodajstvo

SR a MR sa dohodli na príprave spoločného ekologického programu v povodí Ipľa

Budapešť 30. marca (TASR) - Slovensko a Maďarsko sa v záujme zachovania kvality zásobníkov vody v povodí Ipľa dohodli v tomto týždni na príprave spoločného ekologického programu. S odvolaním sa na spolupredsedu zmiešanej slovensko-maďarskej ekologickej komisie, štátneho tajomníka maďarského rezortu ochrany životného prostredia Sándora Skultétyho o tom informuje dnešné vydanie budapeštianskeho denníka Világgazdsasság.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa denníka by obrovský projekt umožnil kalkulujúc v súčasných cenách investície v objeme 55 miliónov eúr. Jeho cieľom by bolo modernizovať kanalizáciu a zabezpečiť odtok odpadových vôd v 41 obciach regiónu, v ktorých žije asi 115.000 občanov. Dve tretiny projektu by sa v priebehu štyroch-piatich rokov realizovali za 42 miliónov eúr na území Slovenskej republiky, zvyšok za 13 miliónov eúr na maďarskom teritóriu. Projekt by zainteresované krajiny chceli v septembri 2001 predložiť v Bruseli so zámerom získať prostriedky z fondu ISPA Európskej únie pre uchádzačov o vstup do tohto zoskupenia.


V Slovenskom inštitúte v Budapešti sa koná sympózium o rómskej problematike

Budapešť 30. marca (TASR) - Medzinárodné sympózium Národopisné výskumy Rómov v strednej a východnej Európe dnes za účasti odborníkov z Maďarska, Rakúska, Rumunska, Ukrajiny, ako aj SR otvorili v Slovenskom inštitúte v Budapešti riaditeľ tejto ustanovizne Karol Wlachovský a riaditeľ maďarského Osvetového ústavu András Földiák.

SkryťVypnúť reklamu

Nad jednodňovým podujatím, ktoré zorganizovali maďarská Národopisná spoločnosť, maďarský Osvetový ústav a Slovenský inštitút v Budapešti, prevzala záštitu ministerka spravodlivosti Maďarskej republiky Ibolya Dávidová. V kabinete premiéra Viktora Orbána patrí totiž problematika menšín do právomoci rezortu spravodlivosti. Ibolya Dávidová sa vo štvrtok v Budapešti na fóre, na ktoré pozvali asi päť desiatok predstaviteľov rómskej inteligencie, vyslovila za riešenie rómskej otázky doma za účasti všetkých zainteresovaných a zdôraznila, že pri zlepšovaní postavenia Rómov čaká niekoľko dekád náročnej práce.

Všetci rečníci na podujatí zdôraznili v tejto súvislosti význam vzdelávania. Ministerka vyjadrila nádej, že toto neformálne stretnutie bude prvým v rade podobných. Jej iniciatívu privítal predseda Celoštátnej rómskej samosprávy Flórián Farkas a požiadal jej rezort, aby spoločne hľadali odpovede na vážne spoločenské otázky, týkajúce sa rómskej komunity. Súčasne poukázal na fakt, že Celoštátna rómska samospráva doteraz nedostala odpovede na vlastný programový návrh, ktorý predložila všetkým ministerstvám.

SkryťVypnúť reklamu


Süddeutsche Zeitung sa venujú procesom s Biľakom a Lorencom

Mníchov 30. marca (TASR) - O vyšetrovaní bývalého prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska (ÚV KSS) a tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) Vasila Biľaka a o kauze posledného šéfa komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) Alojza Lorenca informuje dnešné vydanie nemeckých novín Süddeutsche Zeitung (SZ).

Noviny pripomínajú, že originál pozývacieho listu pre sovietsku "pomoc" v roku 1968 s Biľakovým podpisom, ktorý obvinený považuje za falzum, odovzdal bývalému československému prezidentovi Václavovi Havlovi začiatkom 90. rokov vtedajší ruský prezident Boris Jeľcin.

Podľa SZ jedným z právnych orieškov Biľakovho prípadu je otázka, či trestné činy spáchané v inom režime a v inom štáte, keďže Československo v roku 1992 zaniklo, môžu byť dnes na Slovensku stíhané. Zánik Československa ušetril zatiaľ A. Lorencovi, ktorý mal na starosti v posledných rokoch komunistického režimu "boj proti vnútornému nepriateľovi", možnosť, aby si odsedel štvorročný trest odňatia slobody, na ktorý ho už v roku 1992 odsúdil Vyšší vojenský súd v juhočeskom Tábore. Teraz sa však v dôsledku iniciatívy vojenského prokurátora Lorencov prípad v SR znovu otvára.

SkryťVypnúť reklamu

Senát Krajského súdu v Bratislave na stredajšom neverejnom zasadaní vrátil prípad bývalého prvého tajomníka ÚV KSS Vasila Biľaka prokurátorovi na došetrenie. Podľa senátu, ktorému predsedala sudkyňa Margita Horná, dôvodom sú závažné procesné a hmotnoprávne chyby v prípravnom konaní. Samotný Biľak na pojednávanie 28. marca nebol predvolaný.

V kauze posledného šéfa komunistickej ŠtB Alojza Lorenca vo štvrtok Najvyšší súd (NS) SR zrušil predchádzajúce rozhodnutia nižších súdov a nariadil Vojenskému obvodnému súdu v Bratislave, aby vo veci opätovne rozhodol. NS SR tým vyhovel sťažnosti pre porušenie zákona, ktorú podal hlavný vojenský prokurátor proti rozhodnutiam bratislavského vojenského obvodného súdu a Vyššieho vojenského súdu v Trenčíne. Oba súdy totiž trestné stíhanie A. Lorenca zastavili.

SkryťVypnúť reklamu


Za účasti predsedu NR SR Migaša sa v Budapešti začal parlamentný summit SEI

Budapešť 30. marca (TASR) - Otázky regionálnej spolupráce členských krajín Stredoeurópskej iniciatívy (SEI) a európskej integrácie sú hlavnými témami stretnutia vedúcich predstaviteľov parlamentov 17 štátov tohto zoskupenia, vrátane Slovenska, ktoré otvoril dnes predpoludním v Budapešti predseda zákonodarného zboru Maďarskej republiky János Áder.

Na konferencii sa zúčastňuje delegácia Národnej rady SR pod vedením jej predsedu Jozefa Migaša, ktorý na tomto fóre vystúpi s prejavom. Hostiteľ jednodňového podujatia János Áder v otváracom vystúpení zdôraznil, že Maďarská republika je pripravená odovzdať vlastné skúsenosti z procesu harmonizácie práva s normami Európskej únie všetkým členským štátom SEI.

SkryťVypnúť reklamu

Áder zároveň podčiarkol, že treba zabrániť pretrvávaniu ďalších ohnísk napätia na Balkáne. Za urýchlené riešenie konfliktu v Macedónsku sa zhodne vyslovili vedúci delegácií Albánska, Bosny a Hercegoviny i Chorvátska.


Predseda NR SR vystúpil na parlamentnom summite SEI v Budapešti

Budapešť 30. marca (TASR) - Za spoločné posúdenie problematiky obnovenia splavnosti celého Dunaja, ako aj za vyjadrenie spoločného postoja účastníkov stretnutia k ozbrojenému konfliktu v Macedónsku sa dnes vo vystúpení na parlamentnom summite členských krajín Stredoeurópskej iniciatívy (SEI) v Budapešti vyslovil predseda Národnej rady SR Jozef Migaš.

Všetky podunajské štáty prichádzajú v dôsledku nepoužiteľnosti Dunaja na jeho juhoslovanskom úseku o miliardové sumy, tak prepotrebné v procese transformácie, zdôraznil Migaš. Podľa neho je iróniou, že rieka, ktorá od nepamäti spájala dobrú polovicu Európy, je obchodne mŕtva.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Migaš zdôraznil, že vstup do Európskej únie (EÚ) je jednou zo zahraničnopolitických priorít Slovenskej republiky a pripomenul schválenie novely Ústavy SR. Podčiarkol, že členstvo v EÚ a NATO je prejavom a súčasne aj potvrdením stability krajiny, jej politickej zodpovednosti voči sebe, ale aj voči iným štátom, aj keď nie všeliekom na vyššiu životnú úroveň, avšak nevyhnutnou podmienkou na jej dosiahnutie a vytvorenie istoty pre zahraničných investorov. Predseda NR SR v telefonickom rozhovore TASR informoval, že dnešný program sa začal pracovnými raňajkami s lídrom Maďarskej socialistickej strany (MSZP), exministrom zahraničných vecí MR Lászlóom Kovácsom.

Predmetom ich 45-minútového stretnutia boli možnosti oboch strán pri dosiahnutí zhodných cieľov v procese integrácie, najnovšie protimaďarské a protislovenské prejavy v oboch krajinách, ktoré obaja politici považujú za nežiaduce, i keď okrajové javy, ktorých príčiny treba vyšetriť. Politici hovorili aj o vzájomnej výmene informácií o straníckych otázkach, vrátane prípravy MSZP a Strany demokratickej ľavice (SDĽ) na blížiace sa voľby v oboch krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Migaš s radosťou prijal informácie Lászlóa Kovácsa o jeho nedávnych rokovaniach s premiérmi Fínska a Švédska, Paavom Lipponenom a Göranom Perssonom počas návštev v týchto štátoch. Švédsky premiér pri tejto príležitosti ubezpečil maďarského hosťa, že cieľom úradujúcej predsedníckej krajiny EÚ je presadiť na summite v Göteborgu konkretizáciu termínu rozšírenia únie, pravdepodobne v období medzi 1. januárom 2003 a 1. januárom 2004. Slovensko, ktoré by vstupom do euroatlantických štruktúr mohlo doplniť tri ostávajúce krajiny Visegrádskej štvorky, na to v súčasnosti má reálne šance, vyplynulo zo slov bývalého šéfa maďarskej diplomacie.

Predseda NR SR, ktorý by mal 17. apríla vykonať oficiálnu návštevu Maďarska, sa v priebehu dňa stretne ešte s predsedom budapeštianskeho zákonodarného zboru Jánosom Áderom, ktorý by mal v máji navštíviť SR.

SkryťVypnúť reklamu


Slovensko uzatvorilo dve kapitoly, Figeľ je spokojný

Brusel 30. marca (TASR) - Slovensko dnes na prístupových rokovaniach s Európskou úniou (EÚ) v Bruseli uzatvorilo ďalšie dve kapitoly európskej legislatívy - voľný pohyb tovaru a hospodársku a menovú úniu. Počet uzavretých kapitol sa tak zvýšil na 12 z celkového počtu 29, s čím vyjadril hlavný vyjednávač a štátny tajomník MZV SR Ján Figeľ spokojnosť.

"Som spokojný, po roku sme uzavreli tucet kapitol a celkovo sa darí napĺňať náš strategický plán, ktorý predpokladal otvoriť minulý rok polovicu kapitol, tento rok všetky (ostávajúce) a podľa možnosti na budúci rok zakončiť úspešne rokovania prístupovou zmluvou," povedal Figeľ po dnešnom kole rokovaní.

Slovensko dnes okrem dvoch uzatvorených kapitol otvorilo rokovania aj v ďalších piatich - sociálnej politike a zamestnanosti, práve obchodných spoločností, regionálnej politike, finančných a rozpočtových ustanoveniach a životnom prostredí. V nich však rokovania budú pokračovať a EÚ dnes Slovensko požiadala o množstvo doplňujúcich informácií a vysvetlení. Figeľ dnes zdôraznil, že v prístupovom procese je na prvom mieste kvalita, nie rýchlosť. Nemá preto pocit, že by Slovensko po dnešku výraznejšie zaostávalo za pokročilejšími krajinami tzv. prvej skupiny, kde Slovinsko, Estónsko a Cyprus majú po 18 uzavretých kapitol. V celkovom rebríčku je však SR po dnešku z 12 kandidátov až na deviatom mieste, pretože ho predbehla aj Litva, ktorá uzavrela sedem kapitol a zvýšila ich celkový počet na 13.

SkryťVypnúť reklamu


Slovensko uzavrelo dve kapitoly, predbehla ho však Litva

Brusel 30. marca (TASR) - Slovensko uzatvorilo dnes na prístupových rokovaniach v Bruseli ďalšie dve kapitoly európskej legislatívy - voľný pohyb tovaru a hospodársku a menovú úniu - a celkovo ich z rokovacieho stola dostalo už 12. Keďže však pokrok dosiahli aj ďalší kandidáti, v rebríčku podľa počtu uzavretých kapitol sa Slovensko ocitlo spomedzi 12 krajín až na deviatom mieste.

Hlavný vyjednávač SR Ján Figeľ tomu však neprikladá veľký význam a s dnešným rokovaním vyjadril spokojnosť. "Som spokojný, po roku sme uzavreli tucet kapitol a celkovo sa darí napĺňať náš strategický plán, ktorý predpokladal otvoriť minulý rok polovicu kapitol, tento rok všetky (ostávajúce) a podľa možnosti na budúci rok zakončiť úspešne rokovania prístupovou zmluvou," povedal Figeľ novinárom.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto etape rokovaní je podľa neho dôležitejšia kvalita a obsah rokovaní, ako počet uzatvorených kapitol. Figeľ však očakáva ďalší pokrok na májovom a júnovom kole rokovaní - Slovensku by sa podľa neho mohlo podariť uzavrieť ešte najmenej štyri ďalšie kapitoly.

"Dobré minimum pre tento polrok je uzavrieť šesť kapitol, pri otvorenej a konštruktívnej práci na oboch stranách to môže byť aj viac," predpovedal Figeľ. Pokrok očakáva v kapitolách telekomunikácie, colná únia, právo obchodných spoločností, sociálna politika a zamestnanosť, ako aj vo voľnom pohybe kapitálu, služieb a osôb.

"Dynamika je však podmienená nielen negociačnými krokmi, ale konaním doma v legislatíve, v reforme, v budovaní inštitúcií," zdôraznil hlavný slovenský vyjednávač.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko dnes okrem dvoch uzatvorených kapitol otvorilo rokovania aj v ďalších piatich - sociálnej politike a zamestnanosti, práve obchodných spoločností, regionálnej politike, finančných a rozpočtových ustanoveniach a životnom prostredí. V nich však rokovania budú pokračovať a EÚ dnes Slovensko požiadala o množstvo doplňujúcich informácií a vysvetlení.

V kapitole právo spoločností zdôraznila EÚ potrebu zlepšiť ochranu duševného, priemyselného a obchodného vlastníckeho práva v SR a vyzvala na poskytnutie dodatočných informácií o krokoch v boji proti pirátstvu a falšovaniu. Vzala na vedomie, že systém dodatočných ochranných certifikátov pre liečivá zavedie Slovensko 1. júla 2001 a vyzvala Bratislavu, aby pristúpila na osobitný mechanizmus, ktorý by mal zabrániť paralelnému dovozu liečiv nechránených patentami do dnešných krajín EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

V kapitole sociálna politika zdôraznila únia najmä potrebu ďalšieho úsilia v oblasti zdravia a bezpečnosti pri práci a pri finančných a rozpočtových záležitostiach upozornila, že všetky pravidlá týkajúce sa rozpočtu sa budú musieť uplatňovať od prvého dňa po vstupe do EÚ.

"Dôsledné využívanie predvstupovej pomoci bude kľúčovým ukazovateľom schopnosti SR dodržiavať finančné a rozpočtové pravidlá únie," uviedla EÚ v spoločnej pozícii k tejto kapitole. V regionálnej politike vyzval Brusel Slovensko na poskytnutie podrobných informácií v mnohých oblastiach, najmä čo sa týka administratívnych kapacít v súvislosti s budúcim využívaním pomoci zo štrukturálnych a kohéznych fondov. O dodatočné informácie a vysvetlenia požiadala pätnástka aj v kapitole životné prostredie. Zdôraznila najmä nevyhnutnosť doložiť žiadosti o prechodné obdobia plánmi na postupnú implementáciu legislatívy a finančnými stratégiami.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade žiadosti o prechodné obdobie do konca roku 2015 v direktíve prikazujúcej všetkým obciam nad 2000 obyvateľov disponovať vlastnou čističkou odpadových vôd EÚ uznala veľkú finančnú náročnosť v tejto oblasti, požiadala však o konkretizáciu žiadosti a ďalšie informácie vrátane o finančnej stratégii. Brusel však Bratislavu vyzval na prehodnotenie požadovanej dĺžky a obsahu prechodného obdobia v oblasti znečistenia dusičnanmi pochádzajúcimi z poľnohospodárskych zdrojov, kde SR žiada odklad do konca roku 2008. Prístupové rokovania s EÚ dnes okrem Slovenska absolvovalo ďalších päť krajín.

Najúspešnejšia bola Litva, ktorá otvorila 11 nových kapitol, pričom šesť hneď aj uzavrela a v celkovom počte s 13 uzavretými kapitolami predbehla SR a dotiahla na Maltu. Litva pritom uzavrela aj niekoľko veľmi náročných kapitol - voľný pohyb kapitálu, telekomunikácie, sociálnu politiku a zamestnanosť a tiež kultúru a audiovizuálnu politiku, ochranu spotrebiteľov a hospodársku a menovú úniu. Litovský vyjednávač Petras Auštrevičius vyjadril mimoriadnu spokojnosť s výsledkom svojej krajiny a označil ho za dôkaz toho, že princíp dobiehania pokročilejších krajín funguje. "Vždy sme hovorili, že chceme byť členmi EÚ medzi prvými a dnešok jasne dokazuje, že sme toho schopní," povedal novinárom.

SkryťVypnúť reklamu

Estónsko dnes dostalo z rokovacieho stola voľné poskytovanie služieb a finančnú kontrolu, celkovo už uzavrelo 18. Lotyšsko predbežne ukončilo rokovania v kultúre a audiovizuálnej politike a voľnom pohybe tovaru (celkovo 11) a Rumunsko s Bulharskom dnes žiadne kapitoly neuzavreli.

Poradie kandidátskych krajín podľa počtu uzavretých kapitol vyzerá po tomto kole rokovaní nasledovne:

1. Slovinsko 18 (z celkového počtu 29)

Cyprus 18

Estónsko 18

4. Maďarsko 17

5. Česká republika 15

Poľsko 15

7. Malta 13

Litva 13

9. Slovensko 12

10. Lotyšsko 11

11. Bulharsko 8

12. Rumunsko 6


Premiér Dzurinda vyzdvihol osobnosť Milana Hodžu

Praha 30. marca (TASR) - Veľa Slovákov nevie dosť o bývalom československom predvojnovom premiérovi Milanovi Hodžovi a dnes, v čase úsilia Bratislavy o integráciu do Európskej únie a NATO, je veľmi aktuálne hovoriť o prirodzených autoritách, ktoré viedli slovenský národ a mali mu čo povedať. Uviedol to slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý dnes v Prahe spolu s českým premiérom Milošom Zemanom slávnostne odhalili pamätnú tabuľu jedného z najvýznamnejších slovenských politikov 20. storočia Milana Hodžu.

Osobnosť Hodžu bola doteraz pomerne často zabúdaná a premiér Dzurinda veľmi ocenil dnešné odhalenie pamätnej tabule slovenského politika a novinára, ktorý už vo svojej dobe písal a hovoril o myšlienke zjednotenej Európy. Slovenský premiér ocenil predovšetkým jeho myšlienku, že budúcnosť Európy nie je v separatizme a podobné úvahy majú podľa neho čo povedať aj dnes, pri budovaní pevných základov novej integrovanej Európy - Európskej únie.

"Jeho proeurópske prístupy sa stretli s ocenením, ako to často býva, oveľa skôr v zahraničí ako na domácej pôde," dodal slovenský premiér.

Na slávnostnom odhalení pamätnej tabule a otvorení priestorov Hodžovej pražskej vily Na Hřebenkách sa okrem predsedov vlád SR a ČR zúčastnil aj podpredseda českej vlády a minister práce a sociálnych vecí Vladimír Špidla, ktorý vyzdvihol význam Hodžovej osobnosti pre Slovákov a Čechov.

Na akcii, ktorá sa konala pri príležitosti 65. výročia vymenovania Hodžu do funkcie predsedu vlády Československej republiky, sa zúčastnila aj Hodžova vnučka Tanya Thomas so svojou rodinou. O starom otcovi sa veľa dozvedela predovšetkým od svojich rodičov a vyzdvihla hlavne jeho myšlienky, ktorým plne veril.

Milan Hodža (1878-1944), ktorý bol poslancom Národného zhromaždenia od roku 1918 do roku 1938, zastával rôzne ministerské funkcie. Hodžovým ideálom bola únia stredoerópskych štátov medzi Nemeckom a Sovietskym zväzom, ktorá by mala 100 miliónov obyvateľov.


Nový cestný hraničný priechod na česko-slovenských hraniciach

Velká nad Veličkou 30. marca (TASR) - Nový cestný hraničný priechod medzi Českou a Slovenskou republikou otvorili dnes v katastri obcí Velká nad Veličkou - Vrbovce. Jeho výstavba trvala približne rok a stála vyše 25 miliónov korún. Stavbu nového priechodu financovala česká strana, informoval dnes TASR tlačový hovorca Colného riaditeľstva Brno Jaroslav Moravec.

"Colné policajné orgány oboch krajín tak získali po takmer ôsmich rokoch úradovania v provizóriu nevyhovujúcich buniek dôstojný stánok," poznamenal Moravec. Dodal, že otvorenie nového priechodu zlepší nielen pracovné podmienky colníkov a pohraničnej polície z oboch strán hraníc, ale zrýchli aj vybavovací proces osôb i automobilov.

Hraničný priechod Velká nad Veličkou - Vrbovce je určený pre peších, cyklistov, osobnú dopravu bez obmedzenia a nákladnú dopravu len pre vozidlá imatrikulované v ČR a SR. Prevádzková doba priechodu je nepretržitá.

Ďalším colným priechodom, ktorý by mal byť slávnostne otvorený na česko-slovenských hraniciach, bude koncom mája tohto roku dokončenie druhej etapy hraničného priechodu Břeclav - diaľnica - Brodské, dodal Moravec.


Správa IPI za rok 2000 informuje aj o spore medzi TASR a SITA

Viedeň 30. marca (TASR) - Rok 2000 priniesol desivé dôkazy o cene, ktorú musia novinári zaplatiť v snahe informovať o najnovších udalostiach: prišlo v ňom o život 56 novinárov a pracovníkov médií. Pod ich úmrtia sa podpísali vojna, prevraty, terorizmus a osobná pomsta, píše sa v úvode výročnej hodnotiacej správy o 165 krajinách sveta za rok 2000 Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) so sídlom vo Viedni, ktorú vo štvrtok zverejnili na internete.

Kolumbia s 20 zavraždenými novinármi predbehla Sierru Leone a dostala sa tak na vrchol rebríčka krajín nebezpečných pre výkon novinárskeho povolania. V Ázii prišlo v minulom roku o život 15 žurnalistov, najviac životov si tam vyžiadal konflikt medzi Pakistanom a Indiou. V Afrike počet zavraždených novinárov klesol. V Európe si prvenstvo v nebezpečnosti udržuje aj naďalej Rusko, kde zahynuli šiesti novinári a vláda zjavne nemá záujem na dôkladnom vyšetrení týchto prípadov. V tejto krajine si začínajú uvedomovať silu médií, pokúšajú sa ich rozličnými metódami kontrolovať. Pre médiá však i naďalej zostáva nebezpečná celá stredná a východná Európa, kde sa zákony využívajú na sťažovanie práce novinárov a bránia im v informovaní verejnosti.

Zákony o dodržiavaní tajomstva zaväzujú žurnalistov k mlčaniu a ich právo na utajovanie zdroja informácií bolo podrobené detailnému skúmaniu. Tieto praktiky i napriek protestom v mnohých európskych krajinách pretrvávajú. Za veľmi znepokojujúce považuje IPI to, že i v minulom roku niektoré vlády, skupiny a jednotlivci stále uprednostňovali "ticho pred pracujúcimi novinármi".

Na celom svete sa aj naďalej používali rôzne metódy, aby sa správy, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou demokracie, nikdy nedostali k tým, čo majú na ne právo. Výsledkom je, že vládu nikto nekontroluje, korupciu si nik nevšíma a vraždy zostávajú nepotrestané.

Riaditeľ IPI Johann P. Fritz komentoval stav slobody tlače vo svete slovami: "Pri pohľade na udalosti z minulého roku musím konštatovať, že IPI bude i naďalej bojovať proti tomuto tichu, nech sa objaví kdekoľvek. Ak by sme tak neurobili, novinári, čo sa nebáli hovoriť nahlas a zaplatili za to najvyššiu cenu, tak urobili nadarmo."

V správe o Slovensku sa IPI podrobne venuje najmä histórii sporov medzi súkromnou tlačovou agentúrou SITA a štátnou Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky (TASR), ktoré vyvrcholili minulý rok niekoľkými žalobami. Výsledkom tejto vojny je, že TASR sa už nebude tešiť takým finančným výhodám ako po minulé roky, konštatuje inštitút. Podľa IPI je prekvapivé, že Slovensko po nástupe reformnej vlády v roku 1998 TASR nezrušilo aj napriek faktu, že v žiadnej inej európskej krajine agentúra podobného charakteru neexistuje.

Inštitút zároveň upozornil, že agentúra bola vnímaná ako nástroj propagandy expremiéra Vladimíra Mečiara a HZDS. IPI v správe konštatuje, že komentátori z radov slovenských médií si - na rozdiel od SITA - myslia, že servis TASR je prakticky oveľa drahší ako servis súkromnej agentúry a popierajú tak obvinenia, že štátna agentúra zneužíva svoje dominantné postavenie na domácom trhu. TASR by vytkli len to, že odmieta predávať svoje správy jednotlivo. Navyše, SITA je pri predaji servisu korporáciám úspešnejšia, a to aj napriek tomu, že TASR má výhodu štátnych subvencií, uvádza inštitút.

Správa ďalej informuje o tom, že vládny kabinet v októbri minulého roku znížil rozpočet pre TASR zo 72 miliónov korún na 45 miliónov. Cituje tiež podpredsedu vlády SR pre ekonomiku Ivana Mikloša, podľa ktorého by sa mala TASR zaobísť bez akýchkoľvek zdrojov od štátu, i podpredsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Jána Budaja, napádajúceho objektivitu servisu štátnej agentúry. V súvislosti s tým sa v správe spomína i návrh generálneho riaditeľa TASR Ivana Čeredejeva, ktorý navrhol, aby TASR fungovala ako verejnoprávna inštitúcia na podobných princípoch ako česká ČTK či maďarská MTI.

V závere správy o slobode tlače na Slovensku sa IPI venuje prípadu Vladimíra Mohoritu, redaktora týždenníka Zmena, ktorý bol v marci minulého roku v neprítomnosti odsúdený na štyri mesiace väzenia za "hanobenie dobrého mena krajiny a jej predstaviteľov". Obvinenie proti nemu vzniesol podpredseda vlády SR Pál Csáky za publikovanie článku, v ktorom kritizoval rozhodnutie slovenskej vlády povoliť lietadlám NATO smerujúcim do krízových oblastí v Kosove prelety vzdušným priestorom SR. To, že súd Mohoritovi nedal možnosť na obhajobu, bolo vnímané ako vážne porušenie zákonov a Svetové združenie tlače (WAN) vyzvalo Slovensko, aby prehodnotilo svoje zákony a prispôsobilo ich štandardom Európskej únie. Súčasné integračné snahy Slovenska podporuje 70 percent obyvateľov krajiny a politici si uvedomili, že k otázke mediálnej politiky v krajine sa musia postaviť zodpovedne, keďže bude jedným z faktorov podrobených prísnemu skúmaniu doma i v zahraničí, konštatuje IPI.


Kandidáti odmietajú prechodné obdobie na voľný pohyb pracovníkov

Brusel 30. marca (TASR) - Kandidátske krajiny svorne odmietajú obmedzenie voľného pohybu pracovných síl po svojom vstupe do Európskej únie (EÚ) a tvrdia, že ich občania trh práce v terajších členských krajinách neohrozia.

Hlavní vyjednávači Slovenska, Maďarska, Litvy i ďalších štátov však v Bruseli počas dvojdňových prístupových rokovaní s EÚ pripustili, že prechodné obdobie obmedzujúce voľný pohyb osôb bude hlavne z politického hľadiska nevyhnutné, chcú však, aby bolo čo najpružnejšie a všetci okrem Poľska žiadajú aj diferencovaný prístup k jednotlivým štátom.

"Pozíciu je treba založiť na faktoch, nie na obavách. Fakty hovoria, že minimálne zo Slovenska nehrozí migračná vlna," presviedčal novinárov slovenský vyjednávač Ján Figeľ. Mobilita ľudí na Slovensku je podľa neho malá a navyše západoslovenský región, ktorý priamo susedí s Rakúskom, je pomerne rozvinutý.

Podobne argumentoval aj jeho slovinský kolega Janez Potočnik. Životná úroveň v Slovinsku je podľa neho vysoká, nezamestnanosť nízka a Slovinci sú málo mobilný národ. Preto si nezaslúžia, aby bol ich voľný pohyb po vstupe do únie obmedzený.

"Nedokážem si predstaviť všeobecné prechodné obdobie pre celú pätnástku. Musí sa nájsť riešenie špecifické pre jednotlivé krajiny," zdôrazňoval maďarský vyjednávač Endre Juhász. "Litva nepredstavuje žiadne veľké nebezpečenstvo pre trh práce v únii," opakoval litovský vyjednávač Petras Auštrevičius, ktorý navyše pripomenul geografickú izolovanosť svojej krajiny. Nikto z nich nechcel bližšie komentovať informácie, podľa ktorých Európska komisia (EK) navrhne v polovici apríla tzv. variant 5+2, teda prechodné obdobie na päť rokov s možnosťou jeho predĺženia o ďalšie dva roky.

Podľa zdrojov EK návrh počíta s tým, že k prvému prehodnoteniu obmedzenia voľného pohybu by došlo po dvoch rokoch. Znamenalo by to, že prvé dva roky po vstupe by plošne pre všetkých nových členov a všetky terajšie členské štáty platilo pevné prechodné obdobie, po dvoch rokoch by ho však mohli niektoré krajiny zrušiť. Nemecko a Rakúsko by mali možnosť po piatich rokoch predĺžiť obmedzenie voľného pohybu o ďalšie dva roky.

Slovensko uprednostňuje podľa Figeľa riešenie, ktoré bude založené na možnostiach dva a tri z pracovného dokumentu predloženého pred časom Európskou komisiou. Išlo by o kombináciu pružných prechodných období a ochranných klauzúl, ktoré by obmedzenie pohybu pracovníkov umožnili až po prípadnom narušení trhu práce. Figeľ sa vyslovil za to, aby sa už roky pred vstupom do EÚ využili na postupné otváranie trhu práce. Pripomenul, že Slovensko má bilaterálnu dohodu o vzájomnom zamestnávaní s Nemeckom, pripravuje podobnú dohodu s Rakúskom a o tejto otázke už rokovalo aj s Talianskom.

"Práve toto je cesta, aby tieto krajiny objavili, že Slovensko pre nich nepredstavuje hrozbu, ale príležitosť," povedal Figeľ.


P. Weiss sa stretol so španielskymi politikmi

Madrid 30. marca (TASR) - Predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Peter Weiss, ktorý je vedúcim delegácie Národnej rady SR na nadchádzajúcom stretnutí Medziparlamentnej únie v Havane, využil dnes zastávku v Madride na stretnutia so španielskymi politikmi. Informoval ich o úsilí, ktoré SR vynakladá na prípravu na vstup do NATO a Európskej únie, a o pokroku, ktoré Slovensko dosiahlo v reformách.

Ako P. Weiss uviedol pre TASR, pri stretnutiach zdôraznil záujem Slovenskej republiky, aby sa medzi členskými krajinami NATO čo najskôr otvorila diskusia o novej vlne rozšírenia aliancie, pretože nasledujúci summit NATO bude už na jeseň roku 2002 v Prahe. Partneri ocenili zmenu ústavy Slovenskej republiky, ktorá vytvára podmienky na integráciu Slovenska do NATO a EÚ, ako aj skutočnosť, že bezpečnostná stratégia SR, ktorá bola v utorok schválená, dostala podporu aj z opozičného Hnutia za demokratické Slovensko.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Španielskeho kráľovstva Miguel Nadal zdôraznil, že jeho krajina z principiálnych dôvodov podporuje rozšírenie NATO a Európskej únie, pretože Španielsko na vlastnej skúsenosti zažilo, aké dôležité je pre modernizáciu krajiny po období diktatúry začleniť sa do spoločenstva demokratických a ekonomicky vyspelých krajín. Preto má španielska politika veľké pochopenie pre integračné ambície Slovenskej republiky.

Túto schopnosť vcítiť sa do záujmov a situácie SR potvrdili aj stretnutia s predsedom zahraničného výboru senátu Gabrielom Elorriagom a predsedníčkou zahraničného výboru kongresu Isabele Tocinovou. G. Elorriaga povedal, že Španielsko sa so sympatiami pozerá na Slovensko a jeho integračné ambície a ako člen parlamentného zhromaždenia NATO ich bude podporovať. Tocinová povedala, že je oveľa lepšie, keď bude SR v NATO, ako keď je mimo.

Keďže od januára 2002 bude Španielsko predsedať Európskej únii, Peter Weiss dohodol výmenu informácií a návštev s členmi zahraničného výboru a integračného výboru Národnej rady Slovenskej republiky a španielskymi partnermi. Španielske predsedníctvo sa totiž uskutoční v rozhodujúcej fáze prípravy na rozšírenie Európskej únie.


Rakúsko podporuje podľa Hamžíka zaradenie SR do prvej vlny kandidátskych krajín

Viedeň 30. marca (TASR) - Rakúsko plne podporuje úsilie Slovenska zaradiť sa medzi krajiny, ktoré vstúpia do Európskej únie v prvej vlne s najväčšou pravdepodobnosťou v roku 2004. Podpredsedu vlády SR pre európsku integráciu Pavla Hamžíka o tom dnes vo Viedni ubezpečila rakúska ministerka zahraničných vecí Benita Ferrerová-Waldnerová.

Hlavná časť ich rozhovorov sa týkala predovšetkým strategického partnerstva, ktoré navrhuje Rakúsko susedným kandidátskym krajinám. Súčasťou tohto partnerstva bude aj otázka dobudovania diaľničného napojenia medzi metropolami oboch krajín. Hamžíka potešila informácia Ferrerovej-Waldnerovej, podľa ktorej príslušná komisia odsúhlasila dobudovanie diaľnice z rakúskej strany do roku 2006.

Predstavitelia oboch krajín prerokovali aj niektoré citlivé otázky, vrátane prechodného obdobia na voľný pohyb osôb a zamestnávania občanov novoprijatých krajín v súčasných členských štátoch EÚ. Prechodné obdobia požadujú predovšetkým Rakúsko a Nemecko, ktoré sa obávajú nárastu nezamestnanosti a migrácie.

Hamžík svoju kolegyňu ubezpečil, že SR je pripravená o týchto otázkach rokovať aj dvojstranne, nielen pr ostredníctvom Bruselu. Vicepremiér v tejto súvislosti privítal názor rakúskej ministerky, podľa ktor by toto prechodné obdobie malo mať istú flexibilitu vo vzťahu k tým kandidátskym krajinám, u ktorých sa nepredpokladá vznik podobných problémov. Hamžík vyjadril presvedčenie, že Slovensko z tohto hľadiska nie je problémovou krajinou, keďže už dnes má s Rakúskom vyvážené vzťahy. Mnoho Slovákov pracuje v Rakúsku v oblasti gastronómie, zdravotníctva a v ďalších oblastiach, kde to Viedeň potrebuje.

Dôležitá je aj skutočnosť, že Rakúsko zaznamenalo od otvorenia hraníc v roku 1989 hospodársky rast v prihraničných oblastiach, ktorý je napríklad v Burgenlande alebo Dolnom Rakúsku oveľa väčší, než v ostatných spolkových krajinách, pripomenul Hamžík. Podľa neho to súvisí aj s tým, že v uvedených oblastiach je umožnené cezhraničné zamestnávanie, rozvíja sa produkcia, vzrástli investície a tým aj odbyt rakúskeho tovaru na Slovensku. Bilaterálnych vzťahov sa dnešné rokovania dotkli len okrajovo.

Obaja politici sa zhodli v názore, že vzťahy medzi Bratislavou a Viedňou sú v súčasnosti priateľské, vyvážené a otvorené. Stretnutie sa uskutočnilo len niekoľko dní pred schôdzkou šéfky rakúskej diplomacie so slovenským rezortným kolegom Eduardom Kukanom.

Hamžík dnes večer vystúpi na pôde viedenskej diplomatickej akadémie na konferencii, na ktorej sa zúčastní aj vládny splnomocnenec pre rozšírenie EÚ Eberhard Busek. Hlavným bodom konferencie bude diskusia s politológmi, zástupcami zahraničnej politiky a študentmi diplomatickej akadémie vo Viedni. Účastníci sa budú sústrediť na hospodársky rozmer otvorenia hraníc pred 11 rokmi a rozšírenia EÚ. P. Hamžík bude hovoriť o skúsenostiach Slovenska s transformačným procesom a všetkých aspektoch, ktoré súvisia s prípravami na vstup do EÚ.


SR sa v príprave na členstvo v NATO musí učiť z predchádzajúcich chýb

Brusel 30. marca (TASR) - Budúce rozširovanie NATO bude vychádzať aj z niektorých negatívnych skúseností z predchádzajúceho rozšírenia, Slovensko sa musí preto poučiť a nezopakovať chyby, ktorých sa dopustili Česko, Maďarsko a Poľsko v roku 1999. Po dnešných rokovaniach v bruselskom sídle aliancie to povedal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ.

"Zatiaľ čo prvé rozšírenie bolo politicko-morálne a historické, druhé bude viac vojensko-technické," uviedol Figeľ po rokovaní s námestníkom generálneho tajomníka NATO Klausom-Petrom Klaiberom.

Aliancia podľa neho nežiada od kandidátov splnené a ukončené všetky reformy, ale chce vidieť ich priebežnú realizáciu podloženú jasnou stratégiou. Dnešná Európa nepotrebuje masové a statické armády, ale pružné, nasaditeľné a pohyblivé sily. Práve v prípade ČR, Maďarska či Poľska predstavitelia aliancie často kritizujú príliš veľké a neflexibilné pozemné sily.

"V našom prípade to znamená ďalšiu modernizáciu, profesionalizáciu, zoštíhľovanie a efektívnejšie využívanie zdrojov," uviedol štátny tajomník. Zdôraznil, že slovenská armáda by mala disponovať vyčleniteľnou jednotkou rýchleho nasadenia, ktorá bude interoperabilná s jednotkami NATO, vycvičená, schopná komunikovať a technicky zabezpečená.

Figeľ dnes v Bruseli rokoval aj o ministerskej schôdzke Severoatlantickej rady a SR, ktorá bude 20. apríla hodnotiť pokrok dosiahnutý za uplynulý rok v príprave na členstvo. "Očakávame, že správa na jednej strane ocení to, čo sa podarilo urobiť, ale aj presne pomenuje to, čo chýba," konštatoval štátny tajomník.


Slovensko-maďarská komisia odsúdila hanlivé nápisy

Budapešť 30. marca (TASR) - Tretie rokovanie zmiešanej maďarsko-slovenskej komisie pre menšinovú problematiku sa uskutočnilo dnes v Budapešti. Komisia sa zaoberala predovšetkým vyhodnotením doteraz prijatých odporúčaní z predchádzajúcich zasadnutí a diskusiou o tom, čo by mala odporúčať vládnym kabinetom oboch krajín v budúcnosti.

Pravidelné stretnutia členov komisie predpokladá základná zmluva medzi SR a Maďarskom, uviedol pre TASR štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Jaroslav Chlebo. Zo slovenského pohľadu bola podľa neho dôležitá predovšetkým skutočnosť, že komisia sa po 18 mesiacoch od posledného stretnutia vôbec zišla, pretože takýto dlhý interval neprispieval ku správnemu vnímaniu rozvoja vzájomných vzťahov. Vina na tomto oneskorení nie je na slovenskej strane, keďže hostiteľmi boli Maďari a pozvanie na rokovanie záviselo od nich. Maďarská strana však mala svoje dôvody na to, aby toto stretnutie odkladala, zdôraznil Chlebo.

K úspechom dnešného zasadnutia komisie nesporne patrí podľa štátneho tajomníka najmä skutočnosť, že sa podarilo naplniť predsavzatia a sústrediť sa na reálne plnenie doposiaľ prijatých odporúčaní, a nie sumarizovať a prijímať stále nové a nové odporúčania. Tento trend by sa mal zachovať aj do budúcnosti, dodal Chlebo, ktorý pripomenul, že komisia takisto výrazne zefektívnila v porovnaní s predchádzajúcimi zasadnutiami svoju činnosť. Komisia reagovala aj na niektoré sporné momenty, ktoré sa vyskytli vo vzájomných vzťahoch. Týka sa to hlavne hanlivých nápisov proti predstaviteľom národnostných menšín v Maďarsku i na Slovensku. Obe strany vyjadrili jednoznačne zamietavé stanovisko k týmto excesom a odsúdili ich. Zároveň vyzdvihli potrebu koncentrácie na ďalšie konkrétne požiadavky či už Maďarov žijúcich na Slovensku, alebo Slovákov v Maďarsku. Z pohľadu slovenskej strany je dôležité, že sa podarilo presadiť niektoré priority do odporúčaní dnešného rokovania. Medzi ne patrí dostupnosť informácií v slovenčine šírených masovými prostriedkami v Maďarsku, či už zo Slovenska alebo priamo z Maďarska.

Slovensko kriticky vníma aktuálnu situáciu v školstve, predovšetkým čo sa týka výuky na základných a stredných školách. Treba vyzdvihnúť vyváženosť odporúčaní z hľadiska počtu i obsahu, čo nemožno povedať o predchádzajúcich zasadnutiach, uzavrel Chlebo, ktorý vyjadril spokojnosť s dnešným rokovaním komisie.


Moskva varuje SR pred integráciou do NATO

Moskva 31. marca (TASR) - Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes varovalo Slovenskú republiku pred integráciou do Severoatlantickej aliancie, ktorú si slovenský parlament stanovil ako jednu zo svojich hlavných priorít. Moskva zároveň vyzvala Bratislavu, aby zodpovedne posúdila otázku vstupu do NATO.

Pozícia Ruska vo veci rozšírenia NATO a približovania sa vojenského aparátu aliancie k ruským hraniciam zostáva trvalo negatívna. Hlasovanie slovenského parlamentu preto vyvolalo v Moskve veľkú ľútosť, uviedol dnes hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí.

Voľba spojencov a príslušnosť k niektorej medzinárodnej organizácii je podľa moskovského ministerstva suverénnym právom Slovenska. Rusko verí, že Bratislava bude s týmto právom zaobchádzať zodpovedne a zoberie do úvahy bezpečnostné záujmy ostatných krajín. Moderná európska architektúra, ktorá vytvára mechanizmy mimo logiky blokov, poskytuje bezpečnostné záruky územnej celistvosti a politickej nezávislosti všetkým krajinám kontinentu, uzavrel hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí.


SZ: V slovenskej metropole vybledol všetok lesk

Mníchov 1. apríla (TASR) - Len 50 minút cesty autom z Viedne smerom ku slovenským hraniciam a potom ďalšie dva kilometre do centra Bratislavy. Tak začína svoje "dobrodružné putovanie na hlboký východ" víkendové vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung v celostranovom článku s podtitulom V slovenskej metropole vybledol všetok lesk.

Autor Helmut Schödel si príliš neskoro uvedomil, že pochybné hliníkové dvere pri vstupe do 16-poschodového hotela Kyjev boli akýmsi varovaním. Keď mu krátko predtým nápor studeného dažďa udrel priamo do tváre, bol rád, že sa vôbec môže niekam schovať. Len čo zbadal matné svetlo lámp vo vstupnej hale, v prvej chvíli si pomyslel, že zapli núdzový elektrický agregát v hoteli, ktorý ako zdvihnutý ukazovák z čias socializmu vyčnieva z panorámy Bratislavy.

Až neskôr vysvitlo, že šeré lampy v hotelovej hale Kyjeva patria vo svojom nepravidelnom počte a zvláštnom geometrickom rozmiestnení k vnútroarchitektonickému rukopisu budovy, ktorá bola pred revolúciou noblesným ubytovaním pre vysokopostavených pohlavárov komunizmu, pokračuje Schödel v článku, spestrenom veľkou čiernobielou fotografiou bratislavského Mosta SNP s pohľadom na petržalské paneláky. Stranu dopĺňa fotografia smetiara, zametajúceho odpadky v uliciach starého mesta. Hotelové izby, v ktorých sa kúrenie podobne ako v časoch komunizmu dá regulovať len otvorením okien, boli vybavené kobercami. Tie sa na jednej strane zdvíhali do úzkej plošiny, na ktorej bol umiestnený malý televízor. Cez okno hotela videl Schödel mesto pod hradom a tmavé hranaté paneláky.

Keďže v koberci autor článku tušil domov slovenských kobercových roztočov, pokúsil sa na noc rozsvietiť svetlo v kúpeľni "žltej ako moč." Za debnením, výdobytkom porevolučnej éry, sa nedala vylúčiť prítomnosť pestrého zvieracieho života. Vo veľkej, ale ľudoprázdnej hotelovej reštaurácii si Schödel objednal typické národné špeciality. Jednu z nich tvorili halušky, druhú kapusta. Kúsky hovädzieho a bravčového mäsa a údenej rybaciny pôsobili vedľa váz s umelými kvetmi takmer idylicky. Bzučanie klimatizačného zariadenia prekrývala jemná barová hudba. A práve tu zaspieval Louis Armstrong svoj hit What A Wonderful World, ironizuje Süddeutsche Zeitung.

V "nočnom klube" hotela bola jediným hosťom žena, ktorá zbytočne čakala na akéhosi muža s peniazmi. Búrka medzitým lomcovala rozkmásanými rastlinami na vonkajšej terase. Hotelový bar "zdobili" prázdne fľaše a červené lavice. Mramor na stenách nepochybne vplýval na psychiku osamelej ženy, ktorá tu stále sedela a čakala.

Nasledujúce ráno panoval v bare hotelovej haly čulý ruch. Plno fajčiacich a pijúcich ľudí, niektorí v džogingových úboroch, iní v nápadných drahých kabátoch, ktoré im nepristali. Tisíc rokov komunizmu pri rozdeľovaní budúcnosti. Malý hotel, do ktorého sa Schödel presťahoval, sa volá Perugia.

Kúsok Talianska na Slovensku, terasy pred izbami na prvom poschodí a dobrá reštaurácia, architektúra ktorej sa orientuje na studenú eleganciu priveľmi vzdialeného high-tech sveta.

Na malom balkóne, pod vysokým stropom reštaurácie hral na gitare hudobník. Jeho vystúpenie však trvalo len do 23.00 h, potom väčšina podnikov v Bratislave zatvorila, ako v časoch pred revolúciou.

Perugia leží v honosne renovovanom Starom meste so stredovekými a barokovými stavbami - "disneylande", ktorý sa dá prejsť pešo za päť minút. Päť minút k pravde, tak krátke cesty tu sú, píše Schödel. Potom sa dá opäť sadnúť už len do špinavých kaviarní so šarmom staničných krčiem. Na ulici neďaleko historického jadra stoja v daždi dve až tri ženy a čakajú, že sa pri nich zastaví niektoré z prechádzajúcich áut.

V Bratislave sa ľudia pýtajú už pri raňajkách, čo je horšie - nálada alebo situácia. Aj agresívne a nepriateľské správanie taxikárov je kapitolou samou o sebe, ktorá sa nepríjemne odzrkadľuje v neustálej prítomnosti policajných síl a hliadok pred cestnými zátarasmi a podnikmi. Tváre manažérov v hoteli Perugia skameneli typickým postkomunistickým spôsobom.

Bratislava, neslobodné mesto, ktoré posiela svojich hosťov do postele o 23.00 h, je skutočnou Anti-Viedňou, vzdialenou len dva kilometre od akéhokoľvek umenia žiť. Nie je to však spôsobené len zlými hospodárskymi pomermi.

Slovenská koruna nie je voľne zameniteľná a má malú hodnotu. Ľudia si preto myslia, že práve v tomto nehostinnom hlavnom meste by mohli niečo dostať. Je to však klam, ktorý zapríčiňuje akútny nedostatok slovenských občanov, a nie ich priateľskosť.

Knižný turistický sprievodca Marco Polo tvrdí, že Bratislava sa zo všetkých síl pokúša dostať na západoeurópsku úroveň.

Podľa Schödela by však bolo potrebné zavrieť obe oči, aby sa dali prehliadnuť betónové monštrá pred cestou komunikáciou, ktorá rozdelila historické centrum. Známej Café Mayer prisudzujú milostivo "takmer viedenskú kaviarenskú atmosféru" a špičkový hotel Danube je označovaný ako hotel s priemerným západným štandardom a nadpriemernými cenami.

Bratislava leží na Dunaji. Treba to zas a opäť vtĺkať kladivom do hlavy - ako Viedeň. Tak blízko, a predsa tak ďaleko: rezne, valčík, lenivosť.

A čo má Bratislava spoločné s Berlínom? Nič. Možno istú tendenciu k nepriateľstvu. Ale aj tá má rozdielne príčiny. Berlínčan, ktorý o 23.00 h vychádza von, a Bratislavčan, ktorý o 23.00 h ide spať, sa totiž ťažko môžu stretnúť, pokračuje Schöder. S výnimkou piatkov a soboty, vtedy sa aj Bratislavčania dokážu odviazať a vychádzajú von ako za socialistických časov.

Na Hlavné námestie v historickej časti mesta prúdia zo všetkých strán hulákajúci opilci. Prvá otázka pri prechádzaní Bratislavou znie, kedy a ako sa z nej dá dostať preč. Je auto ešte tu, alebo už v Rusku?, pýta sa náhodný turista. Potom už prejde na diaľnicu bez áut do Českej republiky smerom na Brno, ďalej na Prahu a Berlín. Vtedy človeku napadne - ak sa tento taxikár alebo kuchári zjavia po rozšírení Európskej únie v Berlíne, radšej si variť sám a ísť pešo, uzatvára v emotívne ladenom článku nemecký denník Süddeutsche Zeitung.


Zmluva medzi SR a ČR o zdravotníckej starostlivosti vstupuje do platnosti

Praha 1. apríla (TASR) - Dnešným dňom vstupuje do platnosti Zmluva medzi ČR a SR o poskytovaní a úhrade zdravotníckej starostlivosti, ktorá zrovnoprávňuje poistencov SR a ČR na území druhej krajiny pri poskytovaní akútnej zdravotníckej starostlivosti.

Od dnešného dňa si úhradu za poskytovanie nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti poistencovi z druhej krajiny, vrátane dopravy, zdravotníckej záchrannej služby, liekov a zdravotníckych pomôcok, majú vzájomne účtovať zdravotné poisťovne v ČR a SR. Ak je poistenec v rámci poskytnutia akútnej zdravotníckej starostlivosti nútený kúpiť si lieky, alebo zdravotnícke pomôcky v lekárni, alebo predajni zdravotníckych pomôcok, náklady hradí v hotovosti a potom mu ich príslušná poisťovňa uhradí. Špecializovaná zdravotná starostlivosť sa môže poskytnúť poistencom druhej strany, ak príslušná poisťovňa vyslovila vopred písomný súhlas s jej úhradou.

Novú medzištátnu dohodu medzi oboma krajinami o poskytovaní a úhrade zdravotnej starostlivosti podpísali premiéri SR a ČR Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman 23. mája 2000 v Prahe. Ratifikačné listiny k zmluve si 31. januára tohto roku vymenili predstavitelia Ministerstva zahraničných vecí SR a veľvyslanectva ČR v Bratislave. Obidve krajiny uzatvorili zmluvu na dobu neurčitú a každá zo zmluvných strán môže zmluvu vypovedať diplomatickou cestou.

Podrobnosti o úhrade nákladov na zdravotnícku starostlivosť upravuje Správny dohovor medzi Ministerstvom zdravotníctva ČR a Ministerstvom zdravotníctva SR k uplatňovaniu Zmluvy medzi ČR a SR o poskytovaní a úhrade zdravotníckej starostlivosti. Občania oboch krajín mali doteraz možnosť zaplatiť si cestovné poistenie tak, ako do ktoréhokoľvek iného štátu, alebo za poskytnutie ošetrenia v druhej krajine zaplatiť v hotovosti.


MZV SR odmieta interpretáciu agentúrnej správy o údajnom varovaní Moskvy

Paríž/Bratislava 1. apríla (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí SR odmieta interpretáciu správy francúzskej tlačovej agentúry AFP o údajnom varovaní Moskvy pred vstupom SR do NATO. V dnešnej reakcii MZV na správu AFP, ktorú v sobotu prevzala do svojho spravodajského servisu TASR, sa uvádza, že text správy "nekorešponduje v plnom rozsahu" s pôvodným ruským originálom.

Zahraničná redakcia francúzskej agentúry dnes TASR potvrdila, že text jej správy nebol originálnym prepisom vyhlásenia hovorcu ruského ministerstva zahraničných vecí Alexandra Jakovenka, ale len jej redakčným spracovaním obsahu tohto vyhlásenia. Jakovenko v komuniké podľa AFP tiež uviedol, že stanovisko Ruska k otázke rozšírenia NATO a približovania vojenského aparátu aliancie k ruským hraniciam je trvalo negatívne.

Hlasovanie slovenského parlamentu, ktorý si integráciu do NATO stanovil za jednu z priorít, preto podľa neho vyvolalo v Moskve veľkú ľútosť. Ministerstvo zahraničných vecí SR hodnotí vyhlásenie hovorcu Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Alexandra Jakovenka ako štandardné, ktoré len potvrdzuje doterajšiu známu pozíciu Moskvy, že je proti rozširovaniu NATO.

Vo vyhlásení Jakovenka sa podľa MZV SR nehovorí nič o varovaní Slovenska pred integráciou do Severoatlantickej aliancie. MZV SR v stanovisku oceňuje, že podľa A. Jakovenka je suverénnym právom Slovenska vyberať si svojich spojencov, resp. príslušnosť k medzinárodným štruktúram.

Pre slovenskú diplomaciu sú dôležité a rozhodujúce oficiálne pozície najvyšších ruských predstaviteľov, podľa ktorých členstvo SR v aliancii by nemalo byť prekážkou pre ďalší rozvoj našich bilaterálnych vzťahov, tak ako to tlmočil okrem iných počas svojej oficiálne návštevy v Bratislave minister zahraničných vecí RF Igor Ivanov, a o čo má záujem aj Slovensko, zdôrazňuje sa v stanovisku MZV SR.

Slovenská strana opakovane podčiarkuje, že akékoľvek vyhlásenie zahraničných najvyšších politických predstaviteľov, respektíve inštitúcií, nemôže žiadnym spôsobom ovplyvniť skutočnosť, že vláda SR, parlament, jednotlivé rezorty a všetky príslušné inštitúcie budú aj naďalej napĺňať všetky kritériá, ktoré sú nevyhnutné pre splnenie jednej z hlavných strategických zahraničnopolitických priorít vlády SR, ktorou je členstvo v NATO. V tomto kontexte vníma MZV SR pozitívne prijatie bezpečnostnej stratégie v NR SR, za ktorú hlasovali nielen poslanci vládnej koalície, ale aj súčasnej opozície, čo je mimoriadne dôležitým signálom aj pre našich partnerov z euroatlantických štruktúr.


Slovenský parlament a prízraky minulosti (analýza agentúry APA)

Bratislava 1. apríla (TASR) - Slovenský parlament rokoval minulý týždeň v noci zo štvrtka na piatok o odvolaní podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pála Csákyho.

Odvolanie podpredsedu vlády a podpredsedu Strany maďarskej koalície (SMK) iniciovala Slovenská národná strana (SNS) kvôli jeho účasti na oslavách 100. výročia narodenia Jánosa Esterházyho v Budapešti.

Mimoriadna schôdza parlamentu však bola sklamaním pre všetkých, uvádza vo svojej analýze rakúska tlačová agentúra APA. Vládna koalícia podporila zotrvanie Pála Csákyho na podpredsedníckom poste iba 50 hlasmi z celkového počtu 90 poslancov. Opozícia však chcela ešte viac: P. Csáky je spornou osobou aj vnútri samotnej koalície a opozícia si preto sľubovala, že aj niektorí ďalší koaliční poslanci podporia jej odvolací návrh. Tomuto želaniu však vyhovel len jeden koaličný poslanec a ďalší 14 sa hlasovania zdržali, píše APA.

Aj tentokrát šlo o niečo viac, než ako o zvyčajnú výmenu úderov medzi koalíciou a opozíciou. Šlo o slovensko-maďarské vzťahy.

Pre Slovensko je táto otázka veľmi dôležitá, pretože desať percent jeho obyvateľstva patrí k maďarskej menšine a stabilita krajiny závisí od dobrých vzájomných vzťahov týchto susedných štátov, konštatuje rakúska agentúra.

V priebehu uplynulých desiatich rokov sa vždy našla cesta kompromisu, a to aj pri takých komplikovaných otázkach ako maďarský jazyk a pozícia maďarského školstva na Slovensku. Od roku 1998 je SMK dokonca zastúpená aj v koaličnej vláde SR.

Pravdou je aj to, že na slovensko-maďarské vzťahy mala vplyv aj história. Pre Slovákov je veľmi boľavým miestom v histórii rok 1939 a následné "pomaďarčenie" južného Slovenska. Pre Maďarov je zase "boľačkou" rok 1945 a s ním spojené "poslovenčovanie", domnieva sa APA.

Rozumná politika však prenechá minulosť historikom, ak to je vôbec možné. Politici na Slovensku však často zabúdajú na toto pravidlo a snažia sa vytĺcť kapitál z pochybného privlastnenia si minulosti.

Tak sa minulý týždeň vo štvrtok premenil slovenský parlament na akýsi druh seminára, kde tvrdohlaví amatéri diskutovali o histórií, mieni rakúska tlačová agentúra. Z oboch strán sa však objavujú výzvy volajúce po tolerancii. To dokazuje, že Slováci a Maďari majú aj rozumných politikov. Problémy však spočívajú v tom, že často hasia oheň, ktorí sami založili. Oba národy, tak Slováci, ako aj Maďari, sa chcú dostať do západnej Európy. Hra s prízrakmi minulosti však určite túto cestu neuľahčí, uzatvára APA.


Viedenčania odmenili slovenských umelcov aplauzom

Viedeň 1. apríla (TASR) - Nadšeným potleskom odmenili Viedenčania umelcov z Bratislavy, ktorí dnes vo Votivkirche v hlavnom meste Rakúska predviedli dielo Wolfganga Amadea Mozarta Requiem.

Jednotlivé časti atraktívneho hudobného diela - Requiem, Dies irae, Tuba mirum, Rex tremende, Recordare, Confutatis, Lacrimosa, Domine Jesu, Hostias, Sanctus, Benedictus a Agnus Dei - odzneli v podaní Speváckeho zboru mesta Bratislavy, ktorého dlhoročným dirigentom a umeleckým vedúcim je Ladislav Holásek, orchestra SND a sólistov SND Adriany Kohútkovej (soprán), Denisy Šlepkovskej (alt), Otokara Kleina (tenor) a Jána Galu (bas). Koncert dirigoval Dušan Štefánek, dirigent orchestra SND.

Rovnaký aplauz zožali slovenskí umelci aj minulú nedeľu, keď vo viedenskej Votivkirche prezentovali Symfóniu č.9 d-mol s Ódou na radosť od Ludwiga van Beethovena.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 888
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 841
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 075
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 711
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu