Bratislava 29. septembra (TASR) - Združenie Občianske oko organizuje šesť desiatok domácich a zahraničných pozorovateľov pre komunálne voľby. Pre TASR to uviedol koordinátor projektu Peter Novotný.
"V minulosti dochádzalo k súdnym žalobám a následnému meneniu výsledkov najčastejšie pri komunálnych voľbách. Úmyselná, alebo neúmyselná chyba totiž môže práve pri komunálnych voľbách ovplyvniť výsledok podstatne výraznejšie, ako pri celoštátnych," upozornil Novotný.
Pozorovatelia Občianskeho oka budú sledovať len vybrané oblasti, v ktorých sa buď v minulosti objavili problémy, alebo budú samotní občania avizovať potrebu monitoringu. "Spolupracujeme aj s viacerými rómskymi združeniami, ktoré budú pokrývať oblasti s rómskymi voličmi," dodal Novotný. Ako príklad uviedol združenie Nová rómska generácia, počet rómskych pozorovateľov však zatiaľ spresniť nevedel. "Odhadujem, že rómske združenia vyškolia niekoľko desiatok ľudí," povedal. "Je možné, že prídu aj pozorovatelia z našich partnerských organizácií zo zahraničia. Zatiaľ nás oslovili zo srbského CeSID-u a ukrajinského Výboru voličov," uzavrel.
Podľa Novotného viaceré komplikácie spôsobuje komunálny volebný zákon. "Nezávislí kandidáti nemajú možnosť nominovať svojich zástupcov do volebných komisií. Stranícki túto možnosť majú, podmienkou však je, aby mali všetci členovia komisie v danej obci trvalý pobyt," vysvetlil Novotný. Najmä v menších obciach nemusia mať strany dostatok ľudí na vytvorenie komisií. "Členov volebnej komisie musí byť minimálne päť. Ak v obci strany nenominujú po päť členov do každej komisie, doplňuje ich svojimi ľuďmi starosta, ktorý však často sám kandiduje," pokračuje Novotný, podľa ktorého takto vznikajú nevyvážené volebné komisie. "Nezaručujú takú úroveň krížovej kontroly, ako pri celoštátnych voľbách. Oveľa vyšší efekt môže mať aj kupovanie voličských hlasov, keďže na úrovni obce môže rozhodnúť o výsledku doslova niekoľko voličov," uzavrel koordinátor volebných pozorovateľov.
Odpoveďou na tieto riziká môže byť podľa Novotného vyššia úroveň občianskej kontroly. Združenie je preto ochotné poskytnúť informácie o metodike pozorovania volieb aj iným ako svojim pozorovateľom. Očakávajú aj dobrú spoluprácu s Ústrednou volebnou komisiou, ktorú požiadajú, aby komisiám na nižších úrovniach odporučila vychádzať v rámci možností pozorovateľom v ústrety. "Pri minulých komunálnych voľbách komisie neumožnili našim ľuďom pozorovanie volebného procesu počas dňa asi v 20 % prípadov. Tentoraz dúfame, že budeme mať plný prístup," konštatoval Novotný. O pripravovanom monitoringu už Občianske oko upovedomilo aj Ministerstvo vnútra SR.