Bratislava 30. septembra (TASR) - Zástupcovia mestskej a obecnej samosprávy namietajú proti viazaniu prostriedkov, ktoré im štát vyčlenil na novú kompetenciu - financovanie neštátnych školských zariadení a základných umeleckých škôl (ZUŠ). Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) aj Únia miest Slovenska (ÚMS) tvrdia, že ide o nesystémový krok, ktorý dokonca hraničí s porušením ústavy.
Vláda vo štvrtok presunula financovanie neštátnych ZUŠ a školských zariadení z rezortu školstva na samosprávu s predpokladanou účinnosťou od 1. januára 2007. Na finančné pokrytie novej kompetencie kabinet priznal samospráve vyšší podiel na výnose dane z príjmu fyzických osôb v sume zhruba 570 miliónov korún ročne. Vláda si však dala podmienku, podľa ktorej je samospráva povinná týmto zariadeniam počas nasledujúcich troch rokov priznať najmenej 85 percent na to vyčlenených prostriedkov.
"Pri originálnych kompetenciách to nie je v súlade s princípmi fiskálnej decentralizácie," uviedol pre TASR podpredseda ZMOS Jozef Turčány. ZMOS sa podľa neho pokúsi v parlamente navrhnúť iný model financovania týchto zariadení. ÚMS podľa svojho generálneho sekretára Mariána Minaroviča považuje 85-percentné viazanie prostriedkov za zásah do nezávislého rozhodovania samosprávy a nesystémovú výnimku, ktorá je v "rozpore so zákonom a ústavným stavom". "Budeme namietať, nie je predsa možné samospráve diktovať, ako má narábať s finančnými zdrojmi," dodal Minarovič.
Zmenu systému inicioval minister školstva Ján Mikolaj z dôvodu, že súčasný systém financovania neštátnych školských zariadení a ZUŠ spôsoboval rezortu vyššie výdavky a podporoval nárast počtu súkromných a cirkevných školských zariadení na úkor verejných. Kým neštátne školské zariadenia (materské školy, centrá voľného času, školské jedálne či jazykové školy) vyplácal rezort školstva, verejné zase platila samospráva z vlastných rozpočtov. Samospráva preto podľa ministerstva zvykla vyraďovať vlastné zariadenia zo školskej siete a prenechávať priestor na vzdelávanie a výchovu detí súkromným a cirkevným zriaďovateľom.
V roku 2006 vzrástol objem financií pridelených neštátnym ZUŠ a školským zariadeniam z rozpočtu rezortu školstva v porovnaní s vlaňajším rokom o 72,5 milióna korún a počet týchto zariadení sa zvýšil o 57. Samospráva v minulom roku v rámci racionalizácie školskej siete vyradila približne o 250 školských zariadení viac, ako ich do siete zaradila. MŠ SR v roku 2006 vyčlenilo na financovanie neštátnych ZUŠ a školských zariadení spolu takmer 565 miliónov korún.