BRATISLAVA 1. októbra (SITA) - Na stredných školách sa ešte stále učí z učebníc, ktoré pochádzajú z konca osemdesiatych rokov. Základné školy už nahradili staršie učebnice novými. Riaditeľka odboru masmediálnej politiky Ministerstva školstva SR (MŠ) Helena Poláková pre agentúru SITA povedala, že vydávanie nových učebníc obmedzujú peniaze. V prípade stredných škôl "ide o väčší objem titulov, ktoré sa postupne musia vydať, čo si vyžaduje značné finančné náklady, preto sa v súčasnosti používajú v stredných odborných školách a odborných učilištiach aj staršie učebnice." Podľa nej tieto knihy obsahujú informácie, ktoré sú stále aktuálne, napríklad tabuľky, poučky a vzorce.
Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) vie o tomto probléme. Podľa Márie Nogovej z Oddelenia prírodovedných predmetov ŠPÚ pri plánovaní vydávania nových učebníc sa preto zohľadňuje aj to, či sú k dispozícii dostatočne nové knihy na jednotlivé predmety. Podľa nej v súčasnosti sa na prírodovedné predmety používajú aj učebnice z roku 1983. "Pokiaľ niekto nepovie, že je učebnica zlá, nevyhovujúca, tak sa používa."
Poláková tvrdí, že v tomto roku je vyčlenených na nákup učebníc vrátane distribúcie 230 miliónov korún zo štátneho rozpočtu a 28,5 milióna z vládneho programu Minerva. Doteraz sa z nich investovalo 188 miliónov korún vrátane distribúcie. Podľa Polákovej v tomto roku má vyjsť 122 nových titulov, pričom 65 percent z nich už vyšlo. Nogová uviedla, že tento rok sa vyhlásili tri konkurzy na nové učebnice.
Konkurzy môžu iniciovať ŠPÚ a Štátny inštitút odborného vzdelávania, resp. ľubovoľný subjekt prostredníctvom týchto dvoch inštitúcií, napríklad učitelia, vydavateľstvá, verejnosť. Hlavným aktérom celého procesu vydávania nových učebníc je MŠ, ktoré konkurz vyhlasuje. Jeho realizácia je na pleciach ŠPÚ. Ten určuje kritériá, podľa ktorých konkurzná komisia hodnotí prihlásené návrhy. Vydavateľstvo zadá rukopis trom lektorom, ktorých vybrala komisia z databázy lektorov. Tí ich slovne a bodovo posúdia, hodnotenie poskytnú vydavateľstvu. Podľa hodnotení môže autor učebnicu vylepšiť. Po oprave lektori vypracujú druhé bodovanie. Kompletný rukopis vydavateľstvo zasiela rezortu školstva, ktorý poverí ŠPÚ, aby vypracoval schvaľovací protokol, či sa má učebnica vydať alebo nie.