Bratislava 2. októbra (ČTK) - Dlhy slovenských nemocníc a ďalších zdravotníckych zariadení naďalej rastú a v polovici tohto roka prekročili hranicu 5,2 miliardy korún. Vyplýva to zo správy, ktorou by sa v stredu mala zaoberať vláda. Najviac, asi 1,8 miliardy korún, dlžia zdravotnícke zariadenia dodávateľom liekov. Tí však situáciu nepovažujú za kritickú. Zadlžovanie nemocníc nezastavilo ani približne 20 miliárd korún, ktorými predchádzajúca vláda vyrovnala dlžoby do konca roka 2004.
"Momentálny dlh sa nám zatiaľ nejaví ako dramatický, pretože pred piatimi rokmi bol voči dodávateľom liekov 8,5 miliardy korún," povedal ČTK Andrej Reiner z Asociácie dodávateľov liekov. Dodávatelia síce majú obavy, že by sa schodok mohol zvyšovať, ale zatiaľ neprekročil hranicu bežného prevádzkového dlhu. Ten podľa neho vzniká pri dodatočnom platení za lieky, pričom ročne sa na ne a špeciálne zdravotnícke materiály minie 16 až 20 miliárd korún, dodal Reiner.
Nemocnice majú dlhy aj voči dodávateľom energií, Sociálnej poisťovni, či daňovému úradu. Na nedostatok peňazí v slovenskom zdravotníctve sa však dlhodobo sťažujú aj lekári a zdravotné sestry. Niektorí odborníci tvrdia, že príjmy rezortu by sa mali zvýšiť približne o 20 miliárd korún. V súčasnosti hospodári asi so 100 miliardami Sk. Vláda Roberta Fica sľubuje v budúcom roku nárast zdrojov o vyše šesť miliárd, podmieňuje to však lepším hospodárením nemocníc.
Predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu vyrovnala prostredníctvom spoločnosti Veriteľ dlhy nemocníc aj zdravotných poisťovní do konca roku 2004. Tie napriek tomu nedokážu hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Lekári a riaditelia nemocníc tvrdia, že za ich prácu dostávajú málo peňazí od zdravotných poisťovní.
Niekoľko miliardovým dlhom čelia aj nemocnice, zdravotnícke zariadenia a zdravotné poisťovne v Česku. Vlani bola napríklad najväčšia Všeobecná zdravotní pojišťovna v mínuse asi 18 miliárd slovenských korún.
grm prl