mu podarí odcestovať s dcérkou do USA.
Ako ďalej uviedol na dnešnej tlačovej besede v Bratislave, má platné rozhodnutie amerického súdu, ktorý zveril Emily do jeho opatery. Tento súd sa priklonil k názoru, že otec vytvorí a zabezpečí lepšie podmienky pre Emily ako jej matka.
V roku 1998 vydal americký súd zatykač na Evu Slobodovú-Izykowskú pre únos dieťaťa. Ako dnes Izykowski potvrdil, v USA je vypísaná odmena na nájdenie jeho exmanželky. Podľa advokáta Tomáša Planka, zastupujúceho otca Emily, exmanželka jeho klienta po opustení Slovenska môže byť zatknutá a vydaná do Spojených štátov. Únos dieťaťa je v USA ťažký zločin, a preto jej hrozí vysoký trest. Spor o dieťa môže byť na Slovensku zdĺhavý a trvať niekoľko mesiacov, pričom podľa Planka nie je jasné, ktorá inštitúcia právoplatne rozhodne o osude Emily. Dievčatko medzičasom získalo slovenské občianstvo, o čom však podľa Planka otec nevedel.
Podľa Izykovského matka Eva v žiadosti slovenským úradom uviedla nepravdivé informácie o pobyte otca, ktoré si úrady vôbec neoverili prostredníctvom americkej ambasády. Situáciu komplikuje to, že SR nemá s USA uzavreté právne dohody o vydávaní občanov a právnej pomoci ako napríklad s krajinami EÚ.
Izykowski dnes opísal situáciu, keď za pomoci agenta FBI, ktorý súkromne pricestoval na Slovensko, chcel Emily odviesť do USA. Pri sebe mal platný pas Emily a rozhodnutie amerického súdu. Na Silvestra 2000 ju uvidel v Bratislave na Špitálskej ulici. Pristúpil k dcére a po poľsky jej povedal: "Emily, tvoj otec je tu." Dal jej obľúbenú hračku a ukázal fotografie. Podľa Izykowského bola veľmi šťastná, že ho vidí a pri incidente neplakala. Ďalej povedal, že by sa rád s exmanželkou dohodol na kompromise, pričom jej neželá nič zlé.
Podľa zdroja, ktorý si neželá byť menovaný, rodina Evy Slobodovej, ktorá v roku 1969 emigrovala do USA, je silne nábožensky založená. V súčasnosti rodina býva v Bratislave. Eva odišla od manžela krátko po sobáši. V roku 1995, keď bola v šiestom mesiaci tehotenstva, podala žiadosť o zrušenie manželstva, ktorej súd vyhovel. Právnymi krokmi sa usilovala ukončiť aj Johnov otcovský pomer. V lete 1998 odišla legálne s dcérkou zo Spojených štátov.
Žiadosť americkej strany o zadržanie a vydanie občianky SR Evy Slobodovej-Izykowskej do USA, keďže údajne uniesla z USA svoju dcéru, postúpilo Ministerstvo zahraničných vecí SR už v novembri Ministerstvu spravodlivosti SR. Odtiaľ prípad postúpili na Generálnu prokuratúru, ktorá sa ním zaoberá.
Rodinný spor o dcéru, ktorý zaujal verejnosť, sa odohral 31. decembra 2000 približne o 12.00 h, keď občania privolali políciu na Špitálsku ulicu, neďaleko križovatky s Ulicou 29. augusta. Podľa oficiálnej policajnej správy v aute Opel Vectra sedel muž, ktorý držal okolo krku vystrašené a plačúce dievčatko. Pri aute plakala a kričala o pomoc žena. Okolo postávali ľudia, ktorí sa jej snažili pomôcť. Žena policajtom povedala, že je matkou dieťaťa a že chce dcérku uniesť do Ameriky jej bývalý manžel. Američan poľského pôvodu, naopak, polícii tvrdil, že dieťa, ktoré bolo zverené jemu, uniesla jeho bývalá manželka z USA na Slovensko a bol na ňu vydaný medzinárodný zatykač.
Riešenie rodinného sporu nie je v súčasnosti v kompetencii polície. Prípadom sa zaoberá bratislavská krajská prokuratúra a polícia o ňom informovala Interpol.