Bratislava 2. apríla (TASR) - Chémia, technické vedy a technológie, lekárske a veterinárne vedy, tvorba nových poznatkov, vedy o zemi, poľnohospodárstvo a životné prostredie, aplikácie a spoločenské vedy patria k ťažiskovým oblastiam výskumu pracovísk Slovenskej akadémie vied (SAV).
Základný výskum v akadémii je v súčasnosti excelentný, reprezentuje Slovensko v Európe aj vo svete, povedal pre TASR predseda SAV Štefan Luby. Svedčí o tom napríklad vyše 15 000 ohlasov (citácií) ročne na práce SAV. Prejavom ocenenia výsledkov akadémie v zahraničí je aj skutočnosť, že Ústav experimentálnej endokrinológie SAV v Bratislave sa stal prvým tzv. centrom excelencie, kde budú pracovať zahraniční a slovenskí vedci. Americkí analytici zaradili Slovenskú republiku na 12. miesto svetového rebríčka v tvorbe nových poznatkov, keď sa prepočítajú na finančné vstupy. Na tomto má SAV veľmi veľký podiel, konštatoval Luby.
Akadémia sa snaží prenášať výsledky výskumu do praxe. Mierou úspešnosti v tomto smere sú jej tržby a príjmy, ktoré predstavujú 180 miliónov Sk a umožňujú jej ďalšiu existenciu. Za uplynulé desaťročie získali pracovníci akadémie tiež okolo 250 patentov, ktoré vytvárajú predpoklad, aby sa výsledky dostávali do praktického využitia. Iná forma, akou sa SAV snaží preniesť výsledky vedy do praxe, je burza ponúk, ktorú pravidelne inovujú, ako aj marketing. Ten však podľa Lubyho treba zlepšiť. Ako zdôraznil, akadémia zabezpečuje aj štandardný vedecký servis, obhospodaruje napríklad národnú seizmickú sieť, monitoring zemetrasení, ale aj monitoring jadrových testov v rámci účasti Slovenska na činnosti organizácie pre komplexný zákaz jadrových skúšok a mnohé ďalšie aktivity.
Luby pripomenul, že SAV prešla od roku 1990 tvrdou transformáciou. Počet jej pracovníkov sa znížil o 51 percent (zo 6500 na 3200). Zaviedla sa akreditácia ústavov v kategóriách A, B, C, D, pričom ústavy kategórie D boli zrušené. Ďalšie ústavy fúzovali a menšie skupiny pracovníkov prešli na vysoké školy. Akademici zaviedli grantový systém, pričom 24 ústavov SAV prešlo do príspevkovej formy hospodárenia. Na SAV takisto zaviedli novú formu vedeckej výchovy - doktorandské štúdium.