SME

Dlh slovenského zdravotníctva: 5,523 miliardy

Bratislava 4. októbra (TASR) - Celkový dlh slovenského zdravotníctva predstavuje 5,523 miliardy korún, z toho zdravotnícke zariadenia dlhujú 5,244 miliardy ...

Bratislava 4. októbra (TASR) - Celkový dlh slovenského zdravotníctva predstavuje 5,523 miliardy korún, z toho zdravotnícke zariadenia dlhujú 5,244 miliardy korún a dlh zdravotných poisťovní bol 279 miliónov korún. Vyplýva to z informácie o vývoji dlhu v rezorte zdravotníctva k 30. júnu 2006, ktorú dnes vzala vláda na vedomie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od konca roku 2005 v rámci rezortu zdravotníctva došlo k poklesu dlhu o 111 miliónov korún. Svoju zadlženosť znížili zdravotné poisťovne o 938 miliónov korún a väčšinu záväzkov platia v lehote splatnosti. Dlhy však naďalej rastú v zdravotníckych zariadeniach. Za prvý polrok 2006 stúpli o 827 miliónov korún a k 30. júnu predstavovali 5,244 miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší podiel - 78 percent predstavujú dlhy nemocníc voči súkromnému sektoru. Ide o dodávateľov liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, sieťových dodávateľov, zdravotnícke zariadenia, investičných a ostatných dodávateľov.

Aj napriek poklesu dlhu v zdravotníctve naďalej narastá dlh zdravotníckych zariadení. Okrem nespornej zodpovednosti manažmentu nemocníc riešiť nepriaznivý stav zadlžovania súčasne treba podľa rezortu zdravotníctva nájsť spôsob, ako mu v budúcnosti predchádzať. Keďže zdravotné poisťovne hradia takmer všetky svoje záväzky v lehote splatnosti a zdravotnícke zariadenia sa naďalej zadlžujú, vyplýva z toho potreba dodatočného navýšenia zdrojov v zdravotníctve, ale zároveň aj reštrukturalizácia a reštrikcia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 217
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 075
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 770
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 179
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 615
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
Nórska biatlonistka Karoline Offigstad Knottenová.

Zo situácie je sklamaný aj legendárny Ole Einar Björndalen.


SkryťZatvoriť reklamu