LUXEMBURG 5. októbra (SITA) - Slovensko podporí hľadanie alternatívneho riešenia vstupu do schengenského priestoru tak, aby krajina vstúpila do bezhraničnej zóny EÚ v októbri 2007. O slovenskej pozícii, ktorú bude vo štvrtok prezentovať delegácia z Bratislavy na rokovaní ministrov vnútra, informoval agentúru SITA hovorca ministerstva Erik Tomáš. Slovensko nebude žiadať za prípadné oneskorenia priamu náhradu, ale sústredí sa skôr na využívanie ďalších fondov určených na ochranu hraníc. Napriek signálom o spoločnom postupe nových členských štátov nie je podľa informácií agentúry SITA isté, či budú všetky stredo- a východoeurópske krajiny postupovať na rokovaniach jednotne. „Je možné, že niektoré z nich sa necítia byť pripravené,“ vysvetlil Tomáš.
Podľa ministerstva vnútra je Slovensko pripravené na vstup v plánovanom termíne. Podľa internej hodnotiacej správy Európskej komisie patrí Slovensko medzi pripravené krajiny na vstup do Schengenu. Druhý októbrový týždeň začne EK na Slovensku poslednú, najvážnejšiu kontrolu ochrany vonkajšej pozemnej hranice.
Ministri vnútra Európskej únie budú vo štvrtok rokovať v Luxemburgu o tom, ako dodržať dátum na stanovenie rozšírenia schengenského priestoru. Podľa pôvodných plánov mali nové členské krajiny vstúpiť do bezhraničného priestoru v októbri budúceho roka. Európska komisia však tvrdí, že technické vybavenie spojené so zavádzaním nového informačného systému SIS II nie je prevádzkyschopné a pripravuje krajiny na odsunutie ich vstupu až na 2009. „Rozšírenie Schengenu je politickým, a nie technickým problémom,“ spresnil minulý týždeň v Štrasburgu pre agentúru SITA fínsky minister vnútra Kari Rajamaki. Fínske predsedníctvo únie podľa neho urobí všetko preto, aby sa dátum vstupu neodďaľoval, no nevedel povedať termín možného vstupu.
Bruselský týždenník European Voice tento týždeň napísal, že za meškanie nie sú zodpovedné nové členské štáty tak, ako to tvrdila spočiatku komisia, ale jej experti, ktorí podľa týždenníka pracujú pomaly. Istú časť zodpovednosti nesie aj Francúzsko, ktoré mešká zo zriadením Schengenskej agentúry v Štrasburgu.
V prípade, že sa ministri vo štvrtok nedohodnú, sa Európska komisia obáva výraznej nespokojnosti nových členských krajín. Jej hovorcovia síce vylúčili akékoľvek kompenzácie za prípadný odklad, no podľa pozorovateľov bude musieť EK "urobiť voči novým krajinám nejaké gesto".