Bratislava 5. októbra (TASR) - O zrušení amnestií udelených Vladimírom Mečiarom, o poskytnutí vianočných príspevkoch pre dôchodcov i o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu SR a predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa budú rozhodovať poslanci na 5. schôdzi parlamentu, ktorú predseda Národnej rady SR Pavol Paška zvolal na 17. októbra.
Celkovo čaká zákonodarcov 55 bodov programu. V prvom čítaní poslanci prerokujú 34 návrhov zákonov, z toho 16 vládnych a 18 poslaneckých. V druhom čítaní budú rozhodovať o deviatich návrhoch zákonov, z toho piatich vládnych a štyroch poslaneckých.
Kabinet predložil viaceré novely zákonov, a to novelu Obchodného zákonníka, obchodného registra, financovania základných a stredných škôl, zákonov o azyle a o pobyte cudzincov, zákona o príspevku rodičom pri narodení dieťaťa. Ďalej sú to novely zákonov o cestnej doprave, o zdravotnom poistení, novela Colného zákona, ako aj dve novely daňových zákonov. Ide o daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty. Viaceré z týchto návrhov zákonov súvisia s prípravou rozpočtu na rok 2007.
Vláda tiež predložila tri nové návrhy zákonov, napríklad zákon o elektronickom výbere mýta.
Poslanecké novely zákonov sa týkajú najmä sociálnej oblasti, zdravotníctva, odškodnenia osôb zaradených do táborov nútených prác, ale aj dopravy, dane z príjmov, tzv. kompetenčného zákona a tiež zákona o vysielaní a retransmisii. Ďalej sú to zákony týkajúce sa Slovenskej informačnej služby a ochrany utajovaných skutočností. Novelu zákona o ochrane utajovaných skutočností podali poslanci za KDH, ale aj poslankyňa za Smer-SD Jana Laššáková.
Poslanci za KDH podali aj tri návrhy ústavných zákonov, a to zákona o zrušení niektorých rozhodnutí o amnestii, novelu Ústavy Slovenskej republiky (imunita poslancov) a novelu tzv. zákona o konflikte záujmov (kontrola majetkových prírastkov verejných funkcionárov).
Definitívne budú poslanci hlasovať napríklad o novele zákona o poskytnutí vianočného príspevku poberateľom dôchodku a návrhu zákona o zvýšení výsluhových dôchodkov zo sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov. V druhom čítaní sú aj dve novely zákonov poslanca za Smer-SD Dušana Jarjabka týkajúce sa voľby vedenia STV a SRo.
Parlament sa bude zaoberať aj dvoma medzinárodnými zmluvami a šiestimi správami.
Skupina poslancov za KDH a SMK podala návrh na prijatie stanoviska SR Deklarácie o daňovej suverenite v priamych daniach.
Zákonodarci budú diskutovať i o návrhu volebného poriadku o voľbe a odvolávaní verejného ochrancu práv. Funkčné obdobie terajšieho ombudsmana Pavla Kandráča končí na budúci rok v marci.
Počas 5. schôdze NR SR sa uskutočnia dve tajné voľby - voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR a voľba predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa. Voliť sa bude 15 kandidátov na sudcov ÚS SR. Keďže traja kandidáti už boli zvolení, prezidentovi SR sa bude predkladať spolu 18 návrhov. Kandidáti sa môžu prihlásiť do 9. októbra, NR SR zatiaľ eviduje dvoch nominantov. Lehota na podávanie návrhov na predsedu Správnej rady ÚPN uplynula 25. augusta, podaných bolo deväť návrhov, pričom jeden kandidát svoj súhlas s kandidatúrou vzal späť.
---
Zúženie imunity poslancov NR SR, ktoré navrhuje KDH, klub Slovenskej národnej strany (SNS) nepodporí. Prvá podpredsedníčka národniarov Anna Belousovová síce oceňuje zámer kresťanských demokratov, ale podľa nej treba posúdiť zmeny v ústave komplexne.
"KDH s iniciatívou zrušiť imunitu vyjadrujú to, že pri tejto vláde sa nemajú o čo obávať. Dôverujú nám, že táto vládna koalícia nezneužije výkonnú moc. Takýto signál KDH dalo do zahraničia. Úmysel bol dobrý, ale vec sa príliš nepodarila," vyhlásila na dnešnej tlačovej besede. Ako dodala, vytvorenie komisie na posúdenie príslušných zmien v Ústave SR by mal iniciovať predseda parlamentu Pavol Paška a mali by byť v nej zástupcovia všetkých parlamentných klubov.
KDH chce predložením zmeny Ústavy SR zúžiť imunitu poslancov NR SR a odbúrať potrebu súhlasu NR SR, resp. Ústavného súdu SR na trestné stíhanie poslancov, resp. sudcov. Podľa návrhu by poslanca pristihnutého a zadržaného pri páchaní trestného činu príslušný orgán ihneď oznámil predsedovi NR SR a mandátovému výboru. Zákonodarcu bude možné vziať do väzby, ak bude výbor súhlasiť a Národná rada by následne o vzatí poslanca do väzby rozhodla na najbližšom zasadnutí. Ak by súhlas odmietla, poslanca ihneď prepustia na slobodu.
Na schválenie akejkoľvek zmeny v základnom zákone štátu je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov, teda minimálne 90 hlasov.