Bratislava 5. októbra (TASR) - Podpredseda vlády a minister spravodlivosti Štefan Harabin na základe výsledkov kontrol odvolal siedmich predsedov okresných a krajských súdov z celkového počtu 54 predsedov súdov. Ide o Darinu Kuchtovú, Ľudovíta Bradáča, Roberta Urbana, Petra Hrnčiara, Petra Bebeja, Milana Růžičku a Gabrielu Sobolovskú.
Minister odmieta tvrdenia, že niekto bol odvolaný za svoje názory. "Nemusí ma mať v obľube ani jeden z 54 funkcionárov, kedykoľvek privítam odbornú kritiku. Úplne stačí, že zodpovedne a podľa zákona riadia svoj súd. V minulosti došlo k oveľa väčším personálnym výmenám vo vedení súdov," povedal Harabin. Mrzí ho, že odvolaní predsedovia sa mylne domnievajú, že ich odvolal za ich názory. "Nie som ako bývalý minister Daniel Lipšic, ktorý odvolal napríklad podpredsedu banskobystrického krajského súdu Jozefa Hrabovského len za to, že v médiách a v Súdnej rade vyslovil svoj názor," uviedol Harabin. Pripomenul, že v súčasnosti je jeho najväčším odborným oponentom v diskusii o Špeciálnom súde jeho predseda Igor Králik. "Ale je to čestný človek, ktorý vedie svoj súd zodpovedne a neskrýva sa za priateľstvo s politikmi. Za to, že je tvrdým protivníkom v odbornej diskusii, ho neodvolám," dodal Harabin.
Minister spravodlivosti pôvodne nechcel zverejňovať dôvody odvolania, nakoľko odvolaní funkcionári naďalej zostávajú sudcami. No verejné vyhlásenia pána Ľudovíta Bradáča a Petra Hrnčiara ho donútili vysvetliť aspoň verejnosti, prečo tak urobil. Pripomenul, že predseda súdu má byť okrem manažéra aj vzorom pre ostatných sudcov.
Sudca Bradáč podľa stanoviska rezortu spravodlivosti viackrát verejne potvrdil svoje kontakty s Tobiášom L., ktorý je obžalovaný z pokusu viacnásobnej vraždy. Ani to však nebol zákonný dôvod na odvolanie, keď sa niekto stretáva s viacnásobne trestanými osobami priamo vo svojej kancelárii, a potom útočí na sudcov. "Pán Bradáč mal byť odvolaný už po kontrole ministerstva zameranej na konkurzy, kde boli kontrolórmi Daniela Lipšica zistené závažné nedostatky. Pritom po kontrole na bratislavskom krajskom súde došlo k okamžitej výmene jeho vedenia," vysvetlil Harabin. Podľa stanoviska ministerstva sa Bradáč pred svedkami vyjadril, že jeho "Dano nikdy neodvolá". Výpočet objektívnych nedostatkov a prešľapov sudcu Bradáča by bol veľmi dlhý, jedným z posledných nedostatkov je napríklad kontrola NKÚ urobená ešte počas ministrovania Lucie Žitňanskej.
Bývalý predseda OS v Žiline Peter Hrnčiar zostal na svojom poste aj po tom, čo bol právoplatne disciplinárne potrestaný. Podľa ministra Harabina je namieste otázka morálky a etiky. Na čele súdu musia byť sudcovia, ktorí sú vzorom pre ostatných. Aj zistenia ministerskej kontroly vo vzťahu k vybavovaniu sťažností občanov sú trestuhodné. Na Okresnom súde v Žiline v prípadoch, kde bola zákonná lehota pôvodne dva mesiace neskôr upravená na 30 dní, došlo k úplnej ignorácii občanov a zákona. V piatich prípadoch sa vybavovali sťažnosti občanov na dĺžku konania viac ako dva roky, čo je neprípustné a zodpovednosť nesie predseda súdu. V ďalších sťažnostiach sa prekročenie zákonnej lehoty pohybuje od 3 do 20 mesiacov. Vo väčšine prípadov pritom chýba dôkaz o doručení odpovede. Rovnako je zarážajúci obsah úradných odpovedí na sťažnosti v prieťahoch v konaní typu: "To sú problémy nás všetkých, našej chudoby, našich možností. Nezmyselné vytvorenie súdov prijali nami zvolení politici a občania to ešte privítali".
TASR o tom dnes informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.