BRATISLAVA 5. októbra (SITA) - Slovensko podporuje plné členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii (NATO) a Európskej únii. Povedal to minister obrany František Kašický po návrate z konzultácií ministrov obrany krajín NATO, ktoré sa konali dnes v portugalskom meste Sintra. "Pre bezpečnostnú politiku SR je otázka vývoja na Ukrajine kľúčovou," zdôraznil Kašický s tým, že Slovensko má silný záujem, aby vývoj u nášho východného suseda sa uberal cestou demokracie, stability a prosperity. Slovensko má záujem, aby sa naše veľvyslanectvo v Kyjeve stalo kontaktným pre vstup Ukrajiny do aliancie.
Ukrajinský minister obrany Anatolij Stepanovyč Hrycenko, ktorý sa krátko zastavil na Slovensku, sa poďakoval za doterajšiu podporu. Pre Ukrajinu sú zaujímavé skúsenosti, ktoré nám Slovensko z prístupového procesu môže odovzdať. Obe krajiny podľa Hrycenka majú veľký potenciál v obrannom priemysle, ktorý "chceme pri vstupe do NATO zväčšovať". Hrycenko sa dotkol aj súčasnej nízkej podpory občanov Ukrajiny pre vstup do NATO. Osobne je optimista a príkladom je podľa neho Poľsko, kde malá podpora vstupu do aliancie vzrástla veľmi rýchlo na 50 percent. Myslí si ale, že tu nejde len o otázku pre vládu. Otázka informovanosti je aj záležitosťou mimovládnych, spoločenských či mládežníckych organizácií.
Skutočnosť, že sa minister Kašický vrátil na palube ukrajinského špeciálu nie je podľa jeho slov výsledkom šetrenia v rezorte, aj keď pri zahraničných cestách zvažujú aj finančnú stránku. Tentoraz len prijal ponuku svojho ukrajinského partnera, ktorý plánoval pri návrate domov prestávku na doplnenie paliva na území Slovenska. Hrycenko dodal, že na palube ukrajinského špeciálu boli aj zástupcovia NATO, či mimovládnych organizácií. Dodal, že ak budú mať na palube miesto, veľmi radi ho do ponúknu aj v budúcnosti.
Ukrajina dnes v Sintre podpísala s krajinami aliancie dokument, ktorý sa týka spolupráce v oblasti kontroly spravodajských služieb. Slovensko bude mať podľa Kašického v príslušnej expertnej skupine svojho zástupcu. Záujem je tiež o vysielanie expertov tak vládnych ako aj z mimovládneho sektora, ktorí by napĺňali dohodu o spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti.