
Banská Bystrica 6. októbra (ČTK) - Tisícky komínov na Slovensku nie sú pravidelne kontrolované a hrozí v nich vznietenie sadzí a dechtu. To nasledovne môže poškodiť celý komín alebo v horšom prípade spôsobiť aj požiar celého domu. Odborná kontrola a vyčistenie komína kominárom pritom stojí okolo sto korún. Zachrániť však môže miliónové hodnoty, povedal ČTK riaditeľ komory kominárov Peter Šuľan.
"Na Slovensku stále platí hasičský zákon z roku 2001 podľa ktorého je každý majiteľ povinný dať si skontrolovať komín. Keď má niekto kachle na tuhé palivo, mal by dať podľa vyhlášky kontrolovať komín každé štyri mesiace," pripomenul Šuľan. Ľudia podľa neho iba šetria peniaze poisťovacím spoločnostiam, ktoré v prípade požiaru potvrdenie o revízii komína vyžadujú.
Napriek tomu, že sa v posledných rokoch po zdražení ostatných energií ľudia znova vracajú ku kúreniu drevom, približne 200 kominárov na Slovensku nemá okrem krátkeho obdobia začiatkom jesene na čistenie komínov objednávky. Podľa Štefana Katreniaka, ktorý tieto služby poskytuje vo Zvolene, vyčistí jeho firma v súčasnej dobe dva až tri komíny za týždeň. Mimo sezóny je záujem ešte nižší a zvolenskí kominári vyčistia do mesiaca priemerne dva komíny. "Musíme poskytovať aj iné služby, samotné čistenie komínov nie je ziskové," tvrdí Katreniak.
Zanedbaná údržba, alebo neodborné vyčistenie komína znižuje účinnosť spotrebiča, môže však zapríčiniť aj vznietenie usadených sadzí a dechtu. Vysoká teplota, ktorá pritom vznikne, často poškodí komín a jeho oprava býva veľmi drahá. V horšom prípade sa môže od horiaceho komína vznietiť aj celá budova.
Podľa Šuľana majú povinnosť kontrolovať komíny aj majitelia plynových spotrebičov, aj keď v tomto prípade stačí zavolať kominára raz do roka. "Niekoľko desiatok korún zaplatených kominárovi môže zachrániť miliónový majetok," uzavrel Šuľan.
rez fil