V záverečnom koncerte v sieni Slovenskej filharmónie účinkoval Rozhlasový symfonický orchester z Viedne a Český filharmonický zbor z Brna so spievajúcimi sólistami sopranistkou Simonou Houda-Šaturovou, mezzosopranistkou Denisou Hamarovou, tenoristom Jaroslavom Brezinom a basistom Gustávom Beláčkom.
Na 26 koncertoch sa predstavili umelci z 25 krajín. Viaceré koncerty boli vypredané a aj o ostatné bol veľký záujem, celkove ich navštívilo okolo 14 000 poslucháčov. Vypočuli si niekoľko diel v premiére. Jedno z nich aj od mladého slovenského skladateľa Mirka Krajčiho, ktorý na objednávku festivalového výboru BHS zložil opus Krása večnosti. Rôzni interpreti uviedli diela 15 slovenských skladateľov, pripomenuli si storočnicu zakladateľa slovenského symfonizmu Alexandra Moyzesa a 100 rokov od narodenia dirigenta a skladateľa Ľudovíta Rajtera. Bolo to v rámci Roka slovenskej hudby a dramaturgickým zámerom festivalu bolo aj 250. výročie narodenia W. A. Mozarta. Od tohto velikána odzneli symfónie, husľový koncert, ale najmä koncipované programy. Taký bol Večer s Mozartom s Viedenskou komornou filharmóniou alebo Mozartove klávesy, kde uviedli jeho koncerty pre tri, dva a jeden klavír, aj netradičný večer, na ktorom znel Mozart v džezovej podobe v interpretácii rakúskeho big bandu Nouvelle Cuisine.
"Tento rok sme privítali nebývalé množstvo zahraničných orchestrov, až desať," uviedla pre TASR manažérka BHS Izabela Pažítková. Podľa nej hviezdnymi osobnosťami boli dirigenti Kent Nagano, Jiří Bělohlávek a Ivan Fischer, klavirista Rudolf Buchbinder, violončelista David Geringas či výnimočný klarinetista Giora Feidman.
Súčasťou BHS je prezentácia mladých interpretov v projekte New Talent, čo je Cena nadácie SPP. Z vyše 20 prihlásených nahrávok tohto roku medzinárodná porota vybrala osem semifinalistov, ktorí sa na BHS predstavili komornými koncertmi. Z nich traja postúpili do finále a víťazom sa stal slovinský violončelista Luka Šulič.
"Odborná kritika mimoriadne pozitívne hodnotí tento ročník festivalu," dodala Pažítková.