Bratislava/Brusel 8. októbra (ČTK) - Obavy zo zhoršenia vývoja slovenskej ekonomiky, ktoré ekonómovia po júnových voľbách spájali s vládou Roberta Fica, sa po necelých sto dňoch od jej nástupu zatiaľ nenaplnili. Napriek tomu časť analytikov niektoré rozhodnutia kabinetu kritizuje. Pre ďalšie smerovanie hospodárstva bude kľúčový návrh budúcoročného štátneho rozpočtu, ktorý ovplyvní plán prijatia eura v roku 2009.
"Nedošlo k tak radikálnym zmenám ako sa pôvodne predpokladalo," povedal Peter Stanek z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Skôr sú to kozmetické úpravy, ktoré zatiaľ neohrozia reformný potenciál Slovenska, dodal.
Podľa hlavného analytika Slovenskej sporiteľne Juraja Kotiana zásadným krokom premiéra Fica bolo potvrdenie záväzku prijať euro v roku 2009, čo považuje za rozhodujúce pre ďalší rozvoj ekonomiky. "Počiatočnú neistotu po vytvorení vlády utlmili vyhlásenia premiéra, že kabinet na budúci rok dodrží trojpercentný deficit verejných financií vo vzťahu k hrubému domácemu produktu," poznamenal Kotian.
Vláda podľa neho prvýkrát nemusela po voľbách prísť s "balíčkami úsporných opatrení". Vlastné návrhy, ktoré by ekonomiku stabilizovali, však zatiaľ nepredstavila. "Skôr avizuje zvyšovanie verejných výdavkov, čo je určité riziko," doplnil Kotian.
"Neviem, či sa nám podarilo identifikovať nejaký pozitívny krok pri tejto vláde, skôr máme pocit, že veci sa nenápadne a pomaly uberajú zlým smerom," uviedol riaditeľ Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS) Richard Ďurana. Veľmi skeptické obavy, ktoré sa objavovali pred voľbami, sa však nenapĺňajú, dodal.
Ďurana kritizuje navrhované zmeny v daňovom systéme. Vláda nimi chce viac zaťažiť lepšie zarábajúcich ľudí a pomôcť sociálne slabším skupinám. Navrhla napríklad vyplatiť vianočný príspevok dôchodcom, či podporiť bývanie pre mladé rodiny. "Táto vláda určite neprospieva ekonomike tak, ako tá predchádzajúca," myslí si Ďurana. Do kariet jej podľa neho nahráva priaznivá ekonomická situácia na Slovensku, ktorú naštartovali reformy vlády Mikuláša Dzurindu.
Doterajšie rozhodnutia Ficovho kabinetu zatiaľ nebrzdia ekonomický rast Slovenska, myslí si Peter Havlik z viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické štúdie. "Súčasná situácia je lepšia než boli obavy pred voľbami," poznamenal. Slovensko tak podľa neho naďalej zostáva atraktívnym miestom pre zahraničné investície.
Podľa profesora Luka Bernarda z Katolíckej univerzity v belgickom Louvain Ficova vláda zatiaľ nemala vplyv na ekonomickú situáciu krajiny. Nezmenil sa kurz koruny, ani úroveň krátkodobých a dlhodobých investícií, povedal ČTK Bernard. Slovensko v očiach finančných trhov zvýhodňuje členstvo v EÚ. Zahraniční ekonómovia čakajú, aký bude ďalší vývoj, hlavne na výslednú podobu štátneho rozpočtu, povedal.
Pripomenul situáciu v Poľsku, kde na rozdiel od Slovenska po zmene vlády došlo napríklad k útokom na centrálnu banku. Nič také sa v Bratislave nestalo, dodal Bernard.
leg ml prl