BRATISLAVA 8. októbra (SITA) - Vyučovanie angličtiny je v súčasnosti už prežitkom, pre agentúru SITA to uviedla Darina De Jaegher zo Štátneho pedagogického ústavu, ktorá sa zaoberá novým modelom výučby cudzích jazykov. Podľa nej uprednostňovanie anglického jazyka ako prvého cudzieho jazyka nie je výhodné ani pre štát, ani pre žiaka. Tvrdí, že Slovensko bude ekonomicky prosperovať, keď dosiahne vysokú úroveň vzdelania v cudzích jazykoch. "Keďže angličtina sa učí oproti ostatným jazykom ľahšie a študenti si ju vyberajú najčastejšie ako prvý jazyk, tak potom to v negatívnom smere ovplyvňuje ich ďalšie jazykové vzdelávanie." Ak by študenti na vyššej úrovni ovládali namiesto angličtiny iný cudzí jazyk , "tak by to bol pre nich tromf na pracovnom trhu."
De Jaegher priznáva, že keby školy neponúkli výučbu anglického jazyka, tak by prišli o študentov. Z ekonomického hľadiska "by to bola pre nich samovražda." Podľa nej je dôležité, aby si študenti mohli vyberať, ktoré cudzie jazyky sa budú učiť. Ako príklad uvádza študentov stredných odborných škôl a učilíšť. Pre nich je výhodná znalosť nemčiny, pretože sa uplatňujú na pracovnom trhu v Rakúsku a Nemecku.
V súčasnosti možno na školách vyučovať šesť cudzích jazykov - angličtinu, nemčinu, ruštinu, francúzštinu, španielčinu a taliančinu. Najčastejšie sa učí anglický a nemecký jazyk. Pre angličtinu sa rozhodlo okolo 60 % študentov, pre nemčinu 35 %. "Voľbu ovplyvňuje ponuka jednotlivých škôl," povedala De Jaegher.
Európska únia vyžaduje, aby Slováci uplatňujúci sa na európskom pracovnom trhu ovládali dva cudzie jazyky.