BRATISLAVA 9. októbra (SITA) - Severokórejský jadrový program a dnešný test jadrovej zbrane odhalili slabosť medzinárodných zmlúv o nešírení jadrových zbraní. Pchjongjang tiež svojím postupom odhalil spojenie takzvaného mierového a vojenského využitia jadrovej energie. Uvádza sa to v správe, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca organizácie Greenpeace na Slovensku Juraj Rizman.
Organizácia Greenpeace vyzvala všetky zainteresované strany na zdržanlivú a najmä mierovú reakciu. „Je chybou, že Kórejská ľudovo - demokratická republika (KĽDR) vykonala jadrový test, ale bolo by ďalšou chybou s nimi teraz prestať komunikovať,“ uvádza sa v správe Greenpeace.
Podľa predstaviteľov Greenpeace momentálne nemá Severná Kórea aj napriek testu jadrovej zbrane nosný systém, ktorý by bol schopný efektívne niesť atómovú bombu. Posledný test rakety s dlhou dráhou letu, ktorý KĽDR vykonala v lete 2006, sa skončil neúspešne. Tak isto predchádzajúce testy severokórejských rakiet vhodných na transport jadrových zbraní skončili rozpadom rakiet počas letu.
Greenpeace dlhodobo apeluje na všetky štáty vlastniace jadrové, chemické alebo biologické zbrane, aby začali kroky ich postupnej eliminácie. Tento postoj a výzva Greenpeace je univerzálna a týka sa všetkých štátov, ktoré takéto zbrane vlastnia - Ruska, USA, Francúzska a Veľkej Británie rovnako ako aj Číny, Indie, Pakistanu, Izraela či Kórejskej ľudovo - demokratickej republiky.
O teste informovala severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. Uskutočnenie pokusného podzemného výbuchu potvrdila aj juhokórejská tajná služba a Americký úrad pre geologický výskum (USGS), ktorý zaznamenal v Severnej Kórei seizmické aktivity, ktoré mohli byť výsledkom testu jadrovej zbrane.
Testom jadrovej zbrane sa KĽDR stala deviatou krajinou sveta, ktorá vlastní jadrové zbrane.