
Bratislava 9. októbra (ČTK) - Maturanti zo škôl, v ktorých sa učí v jazyku národnostných menšín, budú písať viac testov ako ich rovesníci na slovenských školách. Povinnú externú maturitu zo slovenského jazyka a literatúry presadil pre všetkých študentov minister školstva Ján Mikolaj totiž.
Žiaci maďarskej a ukrajinskej národnosti sa totiž učia svetovú literatúru v materinskom jazyku a potrebujú samostatné testy. Okrem toho na nich čaká aj skúška z maďarského, alebo ukrajinského jazyka a cudzieho jazyka.
"Keby ste navštevovali školu s vyučovacím jazykom národností, tak máte štyri maturity namiesto dvoch," povedala ČTK riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) Paulína Koršňáková. Práve ŠPÚ pripravuje testy pre externú maturitu. Tento rok sa výsledky zo slovenského jazyka a literatúry a aj z maďarčiny a ukrajinčiny do vysvedčení nezapíšu, pretože ide o generálnu skúšku, dodala.
Doposiaľ písali maturanti externú maturitu, teda centrálne zadávané testy, z jedného z cudzích jazykov - anglického, francúzskeho, nemeckého, ruského, španielskeho a talianskeho alebo matematiky. Už pri tomto počte predmetov viacerí riaditelia škôl upozorňovali na to, že veľká časť pedagógov je viazaná na testovanie maturantov a ostatných študentov nemá kto učiť.
"Na tri týždne nám to naruší vyučovanie ostatných žiakov. Bude to veľmi náročné," povedal riaditeľ Gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským z Nových Zámkov Dénes Száraz. Okrem ľudí často chýbajú aj triedy, dodal.
Presné počty maturantov majú školy nahlásiť do 30. októbra. V minulom roku študovalo vo všetkých ročníkoch stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským necelých 20.000 študentov a na školách s ukrajinským jazykom necelé dve stovky žiakov. Časť z nich bude v tomto školskom roku maturovať spolu asi s 50.000 študentmi zo škôl s vyučovacím jazykom slovenským.
Externá maturita, ktorú od roku 2005 presadil predchádzajúci minister školstva Martin Fronc, umožňuje porovnávať vedomosti študentov a časom by mala nahradiť prijímacie skúšky na vysoké školy.
Ministerstvo školstva zatiaľ vraj nevie, o koľko sa zvýšia náklady na externé maturity po zavedení ďalších testov. Celkovo na ne rezort vyčlenil 13,6 milióna korún.
O spustení celoštátneho testovania maturantov sa uvažuje aj v Česku. V súčasnosti je totiž skúška výlučne v právomoci škôl a preto sa vraj jej úroveň niekedy výrazne líši. Od školského roku 2007/2008 by mala mať maturita dve časti - štátnu a školskú.
grm prl