
BRATISLAVA 9. októbra (SITA) - V Národnej rade (NR) SR dnes študenti rokujú o rezolúciách výborov, ktoré fungujú v rámci simulovaného zasadnutia Európskeho parlamentu. Rezolúcie vypracovali v piatich výboroch, v ktorých sa zaoberali riešením aktuálnych problémov Európskej únie. Národná koordinátorka z nadácie Modelový Európsky parlament Eva Obžerová agentúre SITA povedala, že študenti stredných škôl si v rámci projektu cvičia rečnícke schopnosti a osvojujú si diplomatické techniky rokovania. Toto ocenil aj štátny tajomník Ministerstva školstva (MŠ) SR Jozef Habánik. "To, čo sledujete v médiách, máte možnosť zažiť na vlastnej koži," povedal mladým poslancom na úvod rokovania Habánik. Národného zasadnutia simulovaného europarlamentu sa zúčastňuje 50 študentov stredných škôl z celého Slovenska. Títo študenti postúpili z regionálnych zasadnutí. "Preukázali sa ako zdatní budúci poslanci, a preto sú tu v skutočnom parlamente," povedala Obžerová.
Postupujúci študenti sa rozdelili do výborov. Jednotlivé výbory majú osem študentov. Každý región má jedného zástupcu. Témou číslo jeden vo Výbore pre ekonomické, menové a peňažné záležitosti sa stalo euro. Výbor pre zamestnanosť a sociálne záležitosti sa popasoval s problematikou úniku mozgov v Európe. Členovia Výboru pre rómsku problematiku sa zaoberali tým, ako efektívne pomôcť tejto národnostnej menšine. Výbor pre kultúru a vzdelávanie zamestnávali otázky zvyšovania motivácie mladých ľudí, aby pokračovali v štúdiu aj po skončení základnej školy. V rámci jedného výboru dostali priestor aj ženské práva a rovnosť pohlavia.
Najlepší študenti z dnešného rokovania majú možnosť postúpiť na medzinárodné zasadnutie Modelového Európskeho parlamentu (MEP), ktoré sa uskutoční v slovinskej Ljubľane. Na tomto stretnutí už bude rokovacím jazykom angličtina. Do projektu MEP sa zapojilo na Slovensku 58 stredných škôl. Prípravy a školských zasadnutí MEP sa zúčastnilo 631 žiakov. Na jednotlivých školách ich činnosť usmerňovali školskí koordinátori.
Nadácia Modelový Európsky parlament vznikla v holandskom Haagu v roku 1994. Jej cieľom je poskytnúť mladým ľuďom podrobnejšie informácie o európskej integrácii. Gestorom projektu na Slovensku je rezort školstva.