Bratislava 9. októbra (ČTK) - Ministerstvá, ktoré mali pomáhať ľuďom z rómskych osád, vraj doposiaľ nespolupracovali a navzájom sa neinformovali. Sociálni pracovníci nevedeli o činnosti rómskych policajtov, či školských asistentov, vyhlásili dnes na tlačovej konferencii zástupcovia rómskych mimovládnych organizácií. Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová, ktorá vedie úrad od roku 2001, naopak tvrdí, že jednotlivé projekty boli zosúladené.
"V budúcom roku by sa mal zvýšiť počet rómskych policajtov v osadách na 118 zo súčasných 18. Vedeli o tom však len na ministerstve vnútra, na ďalších nie," povedal predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít Ladislav Richter.
Účinkom sa vraj minuli aj peniaze z Európskeho sociálneho fondu, zamerané predovšetkým na podporu zamestnanosti, dodal Roman Kaiser z Rómskej pracovnej agentúry ERPA. Rómovia totiž tvoria veľkú skupinu ľudí bez práce. Projekty však boli podľa Kaisera zamerané často až na deti, ktoré končia základnú školu a to je príliš vysoký vek na to, aby sa ich život dal zlepšiť. Pomoc potrebujú deti už vtedy, keď ešte len začínajú chodiť do školy, povedal Kaiser.
"Keď nemajú doma prostredie, kde by si mohli písať domáce úlohy a pripravovať sa do školy, nemôžu postupovať pri vzdelávaní rovnakým tempom, ako majoritná populácia," dodal. Preto je podľa neho nevyhnutné v rómskych osadách stavať komunitné centrá, do ktorých by podľa presného plánu prišli učiť pedagógovia a pomáhať sociálni pracovníci.
Všetky projekty boli údajne prepojené a koordinované, povedala Orgovánová. Naplánovaná je podľa nej aj pomoc, kde sa zosúladia stavebné aktivity, so vzdelávaním či sociálnymi aktivitami. Prvé peniaze sa však do obcí, pri ktorých stoja rómske osady, dostanú asi až v roku 2008. Podmienkou je totiž, aby sa spustil systém čerpania peňazí z Európskej únie, dodala splnomocnenkyňa vlády.
Riešiť problémy ľudí z rómskych osád, ktorí často žijú bez elektrickej energie, či vodovodu, sa zatiaľ podľa odborníkov nepodarilo žiadnej z doterajších slovenských vlád. V minulosti sa opakovane stávalo, že peniaze určené na pomoc Rómom sa do veľkej miery minuli skôr, než sa dostali do terénu. Kritické názory zaznievali aj na veľký počet rôznych rómskych organizácií.
Údaje o tom, koľko ľudí žije v osadách sa rôznia. Vysokoškolský učiteľ René Lužica z Trnavskej univerzity dnes odhadol, že v asi 640 osadách žije približne 130.000 ľudí.
grm prl