Bratislava 9. októbra (TASR) - Napriek tomu, že Slovensko v uplynulých rokoch prijalo viacero zákonov na posilnenie práv žien a rovnosti šancí, tieto opatrenia v praxi nie sú veľmi účinné. Slovensko podľa predsedu parlamentného výboru pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien Lázsloa Nagya stále čelí dvom problémom - oceňovaniu práce žien, keď ich platy dosahujú iba 74 percent platu mužov, a ich uplatňovaniu vo vedúcich funkciách, kde ich pôsobí iba 20 až 25 percent.
"Na jednej strane tu existuje právna rovnosť, ale neexistuje tu rovnosť šancí," povedal dnes Nagy na rokovaní ľudskoprávneho výboru NR SR počas prijatia delegácie Výboru pre práva žien a rovnosť príležitostí Európskeho parlamentu. "Patríme k štandardným krajinám," poznamenal Nagy na margo postavenia žien na Slovensku. Priznal však, že SR za Európou zaostáva inšitucionálnym postojom k rodovej rovnosti, ktorou sa Európa podrobne zaoberá a túto otázku rieši napríklad osobitný parlamentný výbor EP. Podobné problémy, ako má Slovensko, sú totiž aj v iných európskych krajinách.
Zásadným rozdielom medzi Európou a Slovenskom, respektíve medzi NR SR a EP, podľa Nagya je, že medzinárodné inštitúcie sa otázkou rodovej rovnosti a rovnosti šancí intenzívne zaoberajú. Predseda parlamentného výboru očakáva, že nová vláda aktívne pristúpi k otvoreným otázkam a oblasti postavenia žien a rovnosti šancí bude venovať primeranú pozornosť ako to naznačila vo svojom programovom vyhlásení.
Nagy hovoril aj o probléme zamestnanosti mladých ľudí, rovnako ako osôb pred dôchodkom, ktoré majú po transformačných zmenách po roku 1989 najväčšie problémy so zamestnaním. Mladí ľudia to podľa Nagya častokrát riešia odchodom do zahraničia, pričom dúfa, že sa po rokoch vrátia späť na Slovensko.
Predsedníčka Výboru pre práva žien a rovnosť príležitostí EP Anna Záborská informovala poslancov, že ich výbor sa zaoberá postavením žien v spoločnosti, otázkou ich vzdelávania, postavením žien v Turecku, žien vo vojnových konfliktoch a po ich skončení, ako aj postavením žien v medzinárodnej politike a obchode. Výbor EP sa pritom snaží spolupracovať predovšetkým s národnými parlamentmi európskych krajín.