Vojenská jednotka má slúžiť na mierové operácie Európskej únie. Ministri to dnes povedali po stretnutí v Bratislave. Uviedli ďalej, že v októbri alebo novembri by mohla podpísaná dohoda o rozdelení archívov bývalej československej vojenskej kontrarozviedky.
"Rok 2009 je skutočne mimoriadna ambícia a nám sa to podarí dať dohromady," povedal po rokovaní český minister. Spoločná jednotka by mala mať približne 1500 vojakov, z toho 294 by malo byť Slovákov, spresnil Kašický.
Na vytvorení trinástich jednotiek battlegroups sa dohodli členské štáty Európskej únie v roku 2004. Vojaci by mali byť do desiatich dní od rozhodnutia Rady EÚ schopní zasiahnuť v krízovej oblasti.
Kašický a Šedivý sa ďalej zhodli, že Slovensko a Česko budú požadovať, aby bolo pôsobenie jednotiek battlegroups financované zo spoločných prostriedkov Európskej únie, pretože ide o nákladnú záležitosť. Aj od toho by mohlo podľa Kašického tiež závisieť, či Slovensko bude môcť posielať vojakov na misie aj ďalej ako 6000 kilometrov od svojho územia. Ešte minulý rok totiž Slovensko žiadalo, aby slovenskí vojaci boli nasadení len do tejto vzdialenosti.
Šedivý však dodal, že vzdialenosť, do ktorej budú slovenskí vojaci pôsobiť, je technický detail. Česko a Slovensko o tom budú ďalej rokovať a v žiadnom prípade to neohrozí funkčnosť jednotky, povedal.
Šedivý prišiel na Slovensko deň pred demisiou vlády premiéra Mirka Topolánka, ktorá nezískala v českej Poslaneckej snemovni dôveru. Verí však, že ani politická kríza v Česku neohrozí zámer podpísať ešte tento rok dohodu o rozdelení archívov bývalej československej vojenskej kontrarozviedky. "Domnievam sa, že ten termín je reálny," tvrdil minister.
O záznamy bývalej kontrarozviedky má záujem slovenský Ústav pamäti národa, ktorý monitoruje zločiny fašizmu a komunizmu na Slovensku. Vojenská kontrarozviedka patrila za komunizmu k Štátnej bezpečnosti (ŠtB), všetky jej zväzky však po rozdelení federácie zostali v Prahe.
Kašický tiež novinárom potvrdil, že ministerstvo obrany pripravuje štúdiu, ako získať nové dopravné lietadlá na prepravu slovenských vojakov. Pripustil však, že podmienkou zostáva, aby sa v rozpočte na takýto zámer vyčlenili peniaze. Kašický preferuje, aby ministerstvo lietadlá získalo offsetovými obchodmi, detaily však ešte zvažuje.
O nákupe nových dopravných lietadiel sa na Slovensku diskutuje najmä od tragickej nehody armádneho stroja An-24 v januári tohto roku. V jeho troskách zahynulo 42 ľudí, väčšinu obetí tvorili vojaci vracajúci sa z misie v Kosove.
fil boa