Bratislava 2. apríla (TASR) - Zdesenie medzi odborníkmi v oblasti životného prostredia vyvolalo v minulých dňoch vyjadrenie amerického prezidenta Georga Busha jr., že USA mienia odstúpiť od Kjótskeho protokolu zameraného na zníženie emisií skleníkových plynov v ovzduší. Svoje rozhodnutie odôvodnil tvrdením, že dohoda je proti ekonomickým záujmom krajiny. Riaditeľ odboru ochrany ovzdušia Ministerstva životného prostredia SR Ivan Mojík však dúfa, že USA nakoniec zľavia z tohto postoja a pristúpia na kompromis.
Mojík pre TASR dnes vyjadril názor, že USA sledujú týmto krokom určitú taktiku. "Najskôr zaujmú absolútne negatívnu pozíciu a potom pri vyjednávaniach z nej zľavia, čo bude pre ostatné štáty víťazstvom. Inak by ju hneď odmietli", myslí si odborník MŽP SR. Až júlová svetová konferencia o klimatických zmenách v Bonne môže priniesť konečné rozuzlenie. Summit, ktorý bude pokračovaním minuloročného neúspešného dialógu v Haagu, bol preložený z mája na júl kvôli USA.
Podľa Mojíka netreba situáciu príliš dramatizovať, pretože odmietavý postoj USA nie je ničím prekvapivým. Doteraz ho však táto krajina podieľajúca sa 30 percentami na svetových emisiách skleníkových plynov v ovzduší takto otvorene neformulovala, čo spôsobilo takú vlnu kritických reakcií. Myslí si, že "pochovať" Kjótsky protokol je dosť riskantné. Ak sa začne rokovať úplne od začiatku, bude to trvať roky, dodal Mojík.
Pre Slovensko je v tomto smere smerodajná Európska únia, ktorá doteraz presadzovala najradikálnejšie "zelené" stanoviská. Na tejto pozícii zrejme zostane, o čom svedčia aj jej prvé reakcie. Únia bude trvať na ratifikácii protokolu z Kjóta, a to aj napriek odmietavému postoju USA.
Kjótsky protokol z roku 1997 obmedzuje emisie šiestich plynov zodpovedných za tzv. skleníkový efekt v rokoch 2008-12 v porovnaní s rokom 1990, v prípade EÚ o osem a v prípade USA o sedem percent.
Dohoda by mohla vstúpiť do platnosti aj bez súhlasu USA. To by sa dalo uskutočniť iba v prípade, že by ju ratifikovalo najmenej 55 zo 160 zmluvných štátov, na ktoré spolu pripadá 55 percent emisií CO2 všetkých priemyselne vyspelých krajín.
*ad som