BANSKÁ BYSTRICA 11. októbra (SITA) - Predsedovia Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ-DS) a Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Mikuláš Dzurinda a Pavol Hrušovský a podpredseda Ľudovej strany-Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) Milan Urbáni dnes na tlačovej besede oficiálne predstavili koalíciu, ktorú tieto strany utvorili pre komunálne voľby v Banskej Bystrici. Jej nominantom na post banskobystrického primátora je vedúci oddelenia sociálnych vecí, kultúry, športu a vzdelávania na mestskom úrade Ján Chladný, člen SDKÚ-DS.
Dzurinda ocenil, že sa v Banskej Bystrici podarilo zjednotiť pravicu a vytvoriť stredovo-pravicovú koalíciu. Banská Bystrica podľa neho potrebuje vo vedení zmenu. Hrušovský zdôraznil, že v meste, kde boli dlho „prednovembroví“ kandidáti, stavia ich koalícia „ponovembrového.“ Na otázku, či nebolo chybou, že KDH rovnako nepostupovalo aj v minuloročných voľbách banskobystrického župana, keď namiesto pravicového kandidáta Jozefa Mikuša z SDKÚ-DS podporilo kandidáta strany Smer-SD a „prednovembrového“ komunistu Milana Murgaša, Hrušovský odpovedal, že to ukáže čas.
Urbáni verí, že Chladný je schopný zvrátiť úpadok Banskej Bystrice. „V tomto meste zastal rozvoj, všetko zaspalo, stáva sa z neho okresné mesto. Smer chcel od nás podporu ich kandidáta Saktora, ktorý už ani nie je Bystričanom, koalíciu na poslancov nechceli. Súčasný primátor Králik už svoju úlohu splnil. Chladný sa nikdy neskrýval za politiku, iba za svoju prácu, na ktorú sú pozitívne ohlasy,“ uviedol Urbáni. Pripomenul, že Chladný je banskobystrický rodák, preto by podľa neho v prospech mesta konal nielen rozumom, ale aj srdcom.
Chladný za spomínaný nedostatočný rozvoj mesta necíti spoluzodpovednosť, hoci je jedným z vedúcich úradníkov magistrátu. „To, čo mám na starosti, sa rozvíja, na ostatné dosah nemám. Náš projekt pomoci bezdomovcom ide prebrať aj Bratislava, sociálne služby patria medzi najlepšie na Slovensku. V kultúre sa podarilo dosiahnuť spoluprácu inštitúcií, ktoré majú rôznych zriaďovateľov, hoci iba jedna patrí pod mestom, a banskobystrické základné a materské školy nadobudli po ich prechode zo štátu pod mesto pocit istoty,“ uviedol Chladný. Banská Bystrica podľa neho potrebuje najprv prípravu na realizáciu viacerých projektov, ktoré by sa mohli začať v roku 2008. Jeho prioritou je budovanie mesta ako tretieho slovenského metropolitného centra a humanizácia banskobystrických sídlisk, aby v nich boli dôstojné podmienky na život.
SITA k správe vydá zvukovú správu