BRATISLAVA 12. októbra (SITA) - Vládou schválený návrh štátneho rozpočtu na rok 2007 hodnotí Ministerstvo školstva SR (MŠ) zo svojho pohľadu pozitívne. "Školstvo dopadlo dobre. Je to na základe našich programových priorít, kde sme trvali na tom, aby boli aj finančne vykryté, aby boli všetky dôležité veci, ktoré sme si zadali, splnené," povedal dnes minister školstva Ján Mikolaj. Podľa neho sú finančné prostriedky na budúci rok v návrhu štátneho rozpočtu dostatočné na to, aby rezort vedel splniť všetky úlohy.
Podľa Mikolaja obstálo MŠ dobre aj pri schvaľovaní Národného strategického referenčného rámca (NSRR), ktorý upravuje čerpanie prostriedkov z fondov Európskej únie. "Oproti návrhu NSRR, ktorý vypracovala ešte bývalá vláda, sme dostali nový operačný program Veda a výskum," komentoval Mikolaj s tým, že finančná alokácia na tento účel predstavuje takmer 1,2 mld. eur. Okrem toho by malo MŠ riadiť aj ďalší operačný program zameraný na vzdelávanie s finančnou hodnotu 600 mil. eur. "MŠ tak bude zodpovedať za 1,8 mld. eur, čo sú mimoriadne vysoké prostriedky na vedu a vzdelanie. Najťažšou úlohou bude pripraviť systém alokácie, riadenia a kontroly týchto finančných prostriedkov," zdôraznil minister.
V rámci prvých sto dní súčasnej vlády sa rezort zameral na vypracovanie systému prioritných úloh na celé štvorročné obdobie. "Obsahuje 13 základných prioritných úloh, päť podporných úloh a 74 čiastkových úloh. Taktiež máme v pláne pripraviť zhruba deväť zákonov, najmä vo vzťahu k vzdelávaniu, financovaniu, novelu zákona o vysokých školách, o vede, športe a mládeži," uviedol Mikolaj. Podľa neho bude nápor práce na ministerstve veľký a aby sa to zvládlo, bolo vytvorených osem poradných tímov. "Chceme tiež, aby sa do riešenia týchto úloh zapojila aj odborná aj laická verejnosť, lebo vzdelávanie sa týka každého," dodal.
SNS pritom podľa jej hovorcu a poslanca Rafaela Rafaja hodnotí prvých sto dní súčasnej vlády ako dni, ktoré zmenili Slovensko a charakterizujú ho tri "S" - Slovenska vláda, sociálno-solidárny systém a sebestačnosť, najmä rozpočtová. Podľa Rafaja vláda je aj bez privatizácii a výpredaja štátneho majetku schopná plniť náročné rozpočtové ambície a maastrichtské kritériá. Toto obdobie tiež prinieslo kryštalizáciu slovensko-maďarských vzťahov, väčšiu spokojnosť obyvateľstva, zvýšila sa dôvera v politiku a slovenská vláda je najstabilnejšou spomedzi krajín Visegrádskej štvorky, uzavrel Rafaj.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.