BRATISLAVA 12. októbra (SITA) - Minister školstva Ján Mikolaj tvrdí, že slovenský systém čerpania eurofondov je „zaplienený byrokraciou“. Povedal to na dnešnom rokovaní Výboru NR SR pre vzdelanie, mládež, vedu a šport. Podľa neho v roku 2004 sa čerpali eurofondy v rámci školstva na úrovni okolo 5 %. Nízke čerpanie ovplyvnilo aj to, že Slovensko má „tvrdšie kritériá ako Európska únia“, dodal Mikolaj. Ministerstvo školstva (MŠ) SR preto pripravuje zmenu systému, ktorý je „zlý, byrokratický a zložitý.“ Takisto sa pripravuje aj vznik Agentúry pre štrukturálne fondy. Bývalý šéf rezortu školstva Martin Fronc v rozprave výboru priznal, že boli problémy s čerpaním peňazí z fondov EÚ.
Z Národného strategického a referenčného rámca pripadne rezortu školstva 1,8 miliardy eur na šesť rokov. Na vedu pôjde 1,2 miliardy eur a zvyšok poputuje na vzdelávanie. Mikolaj si myslí, že je dôležité stanoviť ako sa peniaze minú, aby to nedopadlo ako s eurofondmi.
Okrem vyriešenia týchto problémov si šéf rezortu stanovil ďalšie ciele. Do dvoch rokov plánuje predložiť deväť zákonov. „V podstate sa púšťame do všetkého,“ konštatoval Mikolaj.
Okrem iného chce pripraviť novelu školského zákona, pričom väčšie problémy očakáva pri novele vysokoškolského zákona. Mikolaj vyhlásil, že to bude najťažšia úloha, pretože chcú, aby bol zákon účinný od budúceho školského roka. V rámci tejto novely sa určí 10 až 12 priorít, aby sa nemusel vypracovať úplne nový zákon.
V balíku pripravovaných zákonov sa počíta aj s prípravou zákonov o celoživotnom vzdelávaní, o vede a o podpore športu.
Do konca tohto roka by sa mali zverejniť zoznamy študentov, učiteľov vysokých škôl a garantov študijných programov. Podľa Mikolaja v súčasnosti je akreditovaných 9-tisíc študijných programov, ale „toľko garantov na Slovensku nie je.“ Minister ďalej plánuje vypracovať koncepciu informačného systému školstva. V prioritách rezortu nechýba ani koncepcia výučby cudzích jazykov, obnova Učiteľských novín a do konca roka chce stihnúť vypracovanie charty učiteľa a koncepcie kariérneho rastu učiteľov.
Minister povedal, že rezort školstva si v rámci rozpočtu stanovil oblasti, na ktorých nebude šetriť. Ide o platy učiteľov na základných a stredných školách. Ostatné oblasti šetrenie postihne. Podľa Mikolaja vláda k záväzku o 20-percentnom šetrení pridala dôvetok, že šetriť sa bude „v rámci podmienok jednotlivých ministerstiev.“