Bratislava 12. októbra (TASR) -
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 2. až 9. októbra na vzorke 1 119 respondentov uskutočnila agentúra MVK. Tretina respondentov - 34 percent si myslí, že úspechy a neúspechy novej vlády boli v rovnováhe. Na otázku "Ako hodnotíte doterajšie výsledky pôsobenia novej koaličnej vlády ako celku?" nevedelo odpovedať 6,0 percenta opýtaných.
Bývalý kabinet v prieskume z januára 2003 po 100 dňoch vlády považovalo za úspešný 12,9 percenta respondentov, a za neúspešný 54,0 percenta opýtaných. Úspechy a neúspechy druhej vlády Mikuláša Dzurindu boli v rovnováhe podľa 31 percent respondentov, 2,2 percenta nevedelo na otázku odpovedať.
Slovenskej vláde sa v ťažkej situácii počas prvých 100 dní vládnutia podarilo udržať si "štandard", domnieva sa prezident SR Ivan Gašparovič.
"Vláda mala ťažkú pozíciu, pretože sa musela venovať mnohým veciam, ktoré jej robili problémy a mala menej času na zostavovanie rozpočtu, na prípravu jednotlivých rezortov," povedal dnes pre TASR Gašparovič, ktorý je na trojdňovej oficiálnej návšteve Singapurskej republiky.
Podľa prezidenta bude teraz dôležité to, ako sa k pripravenému rozpočtu postaví Národná rada SR. Hlava štátu však má informácie, že najdôležitejší zákon roka je pripravený "k spokojnosti". "Takže teraz už len čakať na tých ďalších sto dní, ako sa rozbehne plnenie rozpočtu a vládneho programu. Myslím si, že to bude skôr určujúce pre charakterizovanie správnosti alebo nesprávnosti rozhodnutí vlády ako počas týchto prvých sto dní," uzavrel Gašparovič.
Slovenská národná strana (SNS) hodnotí prvých sto dní vlády ako obdobie, ktoré zmenilo Slovensko viac, ako tisíc dní predchádzajúcej vlády. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede hovorca a poslanec SNS Rafael Rafaj.
"Táto vláda priniesla nové tri "S" pre Slovensko. Predovšetkým slovenskú vládu, sociálne solidárny systém a sebestačnosť, predovšetkým rozpočtovú. To znamená bez privatizácie a výpredaja národného majetku je schopná plniť náročné rozpočtové ambície a splniť maastrichtské kritériá," vyhlásil Rafaj.
Poslanec SNS sa dotkol aj politickej situácie v stredoeurópskom regióne, keď vyhlásil že sto dní novej vlády prinieslo kryštalizáciu slovensko-maďarských vzťahov.
"Ukázalo sa, kde je zdroj napätia, že to nie je na slovenskej strane ani v SNS. Slovenská vláda je najstabilnejšia z vlád V4. Je tu stabilita politická, cenová, menová a energetická. Zaviedol sa aj pokoj v spoločnosti, zvýšila sa dôvera v politiku, vlády a parlamentu, čo za minulej vlády nebolo, no a samozrejme je tu väčšia miera solidarity a spokojnosti obyvateľov," dodal Rafael Rafaj.
Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom októbra, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 36,2 percenta hlasov voličov. SDKÚ-DS by podporilo 15,5 percenta občanov a SNS zhodne s SMK po 12,6 percenta obyvateľov.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 2. až 9. októbra na vzorke 1 119 respondentov uskutočnila agentúra MVK. Do parlamentu by sa dostali aj KDH (7,5 percenta) a ĽS-HZDS (7,2 percenta).
SF by podporilo 2,5 percenta, KSS 2,3, ANO 1,1, HZD 1,0 a Stranu zelených 0,9 percenta respondentov. Iné strany by volilo 0,6 percenta opýtaných.
Na voľbách by sa nezúčastnilo 9,9 percenta respondentov a 13,4 percenta opýtaných nevedelo, koho by vo voľbách podporili.