BRATISLAVA 12. októbra (SITA) - Poslanec Národnej rady SR a bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan (SDKÚ-DS) v rozhovore pre agentúru SITA vysoko ocenil aktivitu a angažovanosť ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, slovenskej vlády i prezidenta v snahe docieliť, aby Slovensko vstúpilo do schengenského priestoru v plánovanom termíne, teda v októbri 2007. V politickom tlaku na dosiahnutie tohto cieľa treba jednoznačne pokračovať, zdôraznil Kukan, pretože každodennému životu občanov by prospelo, ak by sa v EÚ mohlo cestovať bez hraníc. Kukan považuje túto otázku za zásadnú. Dodal, že existuje včasné riešenie technických problémov, pre ktoré chce bruselské ústredie EÚ vstup Slovenska a ďalších nových členov únie do schengenského priestoru oddialiť. Apeluje na najvyššiu slovenskú reprezentáciu, aby v tlaku na dodržanie termínu pokračovala a počínala si pri tom koordinovane.
Eduard Kukan ocenil iniciatívu ministra Kubiša za otvorenie pracovného trhu pre Rumunov a Bulharov. Slovensko nemôže teraz uvažovať o uzavretí trhu práce pre občanov týchto krajín, keď samo nesúhlasí s tým, že sedem starých členov EÚ uplatňuje prechodné opatrenia proti nám. Otvorenie trhu pre Rumunov a Bulharov by podľa odborníkov nemalo Slovensku spôsobiť ekonomické problémy, masívny príliv pracovnej sily z týchto dvoch krajín sa neočakáva, slovenský trh nie je pre nich veľmi atraktívny, pripomenul Kukan.
Ministerstvo zahraničných vecí sa správa zodpovedne v súvislosti s tlakom na Spojené štáty americké, od ktorých chceme, aby zrušilo vízovú povinnosť voči slovenským občanom, uviedol Kukan a dodal, že v tomto tlaku treba pokračovať. Myslí si, že teraz už treba trochu zmeniť taktiku v rokovaniach a snažiť sa Američanov presvedčiť, že vízová otázka nesúvisí s imigračnými aspektmi, ale ide o problém vzťahový. V rámci súčasného boja proti celosvetovému terorizmu je dôležitá spolupráca všetkých štátov, bilaterálna kooperácia medzi SR a USA má aj tento rozmer a Američanom to treba pripomínať, zdôraznil Kukan. Slovensko je lojálnym spojencom USA, čo v minulosti mnohokrát dokázalo v ťažkých medzinárodných situáciách a vo svojich postojoch nezaváhalo, dodal Kukan a pokračuje, že ide o otázku dôvery, na ktorej by sa malo stavať pri definitívnom riešení vízovej otázky. Iniciatívu českého ministra zahraničných vecí Alexandra Vondru, aby krajiny Visegrádskej štvorky a tri pobaltské štáty pracovali aktívnejšie v ústrety zrušeniu vízovej povinnosti s USA považuje Kukan za snahu využiť všetky možnosti komunikácie s USA, aby sa vec posunula ďalej, hoci Američania sú rozhodnutí riešiť vízový problém individuálne. Podľa Kukanových slov by však nebolo spravodlivé, keby Američania zrušili víza pre Poliakov, ale pre ostatných nie. Nesúhlasí ani s tými, ktorí špekulujú, že EÚ alebo spomínaná skupina siedmich štátov by mali voči USA zaviesť recipročné víza. Efekt takéhoto kroku by bol absolútne opačný, pokračuje Kukan, hoci niektoré argumenty by dokázal pochopiť. Ak chceme od Američanov, aby voči nám zrušili vízovú povinnosť, recipročné opatrenie by nebolo dobrým riešením a k želanému cieľu by neviedlo, pripomenul poslanec NR SR a bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan.