8. novembra 1999 - Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu s názvom SMER.
11. decembra 1999 - Prvý snem strany v Stupave zvolil za predsedu poslanca Roberta Fica, ktorý bol do januára 1999 prvým podpredsedom vládnej Strany demokratickej ľavice (SDĽ). Strana sa profilovala ako alternatíva voči vláde širokej koalície premiéra Mikuláša Dzurindu, aj voči vtedajšej parlamentnej opozícii, HZDS a SNS. Zdôrazňovala potrebu zmeny obsahu a štýlu politiky na Slovensku.
20.-21.september 2002 - V parlamentných voľbách strana skončila napriek výsledkom prieskumov verejnej mienky na treťom mieste za HZDS a SDKÚ so ziskom 13,46 percenta hlasov. Pre vedenie strany to bol neúspech a Smer zostal štyri roky v opozícii.
10. mája 2003 - Snem v Hlohovci potvrdil Fica na čele strany. Strana zmenila názov na SMER (tretia cesta), čím mala symbolizovať príklon k stredoľavicovej orientácii podľa vzoru britskej Labour Party či nemeckej SPD.
3. apríla 2004 - Referendum o predčasných voľbách, ktoré strana podporovala spolu s odborármi, stroskotalo na nízkej účasti voličov.
11. decembra 2004 - Snem strany v Bratislave schválil zlúčenie s malými ľavicovými stranami SDĽ, SDSS a SDA a zmenu názvu na SMER-sociálna demokracia. Strana sa neskôr začlenila do Socialistickej internacionály a Strany európskych socialistov (PES).
17. júna 2006 - Strana vyhrala parlamentné voľby so ziskom 29,14 percenta hlasov. Obsadila tretinu z celkovo 150-člennej Národnej rady. Prezident Ivan Gašparovič 20. júna poveril Fica zostavením vlády.
4. júla 2006 - Gašparovič vymenoval Fica za premiéra a následne aj koaličnú vládu Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS. Klub socialistických poslancov v Európskom parlamente v ten istý deň vyzval vedenie PES na pozastavenie členstva Smeru v tomto zoskupení sociálno-demokratických strán pre vytvorenie koalície so SNS, ktorú európski ľavičiari považovali za nacionalistickú.
30. septembra 2006 - Snem opäť potvrdil Fica na čele strany. Jedna z výrazných osobností strany, europoslankyňa Monika Beňová, ktorá nesúhlasila so zložením vládnej koalície, nekandidovala na post podpredsedníčky.
12. októbra 2006 - Predsedníctvo PES pozastavilo Smeru členstvo pre zostavenie vlády so SNS.
pto fil